Ne pokazuju se svi ožiljci. Ne zarastaju sve rane. Ponekad ne možete vidjeti bol koju netko osjeća.
Mentalna higijena djelomično ulazi u kliničku psihologiju jer ima za cilj očuvati mentalno zdravlja čovjeka i spriječiti da u čovjeku dođe do bilo kakvih mentalnih bolesti ili poremećaja. Jako se trudi održati pozitivan duh u čovjeku i otkloniti sve čimbenike koji bi mogli postati budući izvori psihičkog oboljenja.
Ovaj je pojam prvi koristi William Sweetser 1843. godine. Njemu u cilju nije bilo da mentalnom higijenom očuva zdravlje čovjeka sa svrhom da kod njega ne dođe do mentalnih oboljenja, već da u čovjeku stvori miran i zdrav duh te time postigne potpuno psihičko zadovoljstvo i sreću u čovjeku.
Kako svakodnevno vodimo brigu o našem tijelu, tako bismo trebali i paziti na svoju psihu/duh/mentalno zdravlje. Svaki dan se trudimo izgledati najbolje što možemo i želimo ostaviti dobar vanjski dojam prema ljudima.
Je li tako i sa našim mentalnim zdravljem?
Važno je spoznati da istu brigu koju vodimo o tijelu, moramo voditi i o psihi. Na isti se način moramo željeti osjećati mirno, zadovoljno i ugodno u nama samima (našoj psihi), kako se želimo ugodno osjećati u odjeći koju nosimo. Svugdje gdje idemo sa sobom ne nosimo samo svoje tijelo i izgled, nosimo ono što je u nama, što mi jesmo (naše osjećaje, mišljenja i mentalno stanje). Zbog toga je vrlo važno uvijek biti svjestan velike važnosti brige o mentalnom zdravlju i stanju u kojem se nalazimo.
U nastavku donosim nekoliko načina kako dobro i kvalitetno provoditi mentalnu higijenu u svakodnevnom životu da biste bili ispunjeni i spriječili bilo kakve psihičke bolesti ili poremećaje:
- dobro se osjećati u svojem tijelu (treniranje, uravnotežena prehrane, šetnje, kvalitetan odmor, šetnje, rekreacija, planinarenje...)
- učiti i usvajati nove vještine (nikad nemojte stati razvijati svoje mentalne ćelije; učiti novi jezik pišite, stvarajte, čitajte knjige!)
- savladati stres i životne nedaće (prilagoditi se na životne situacije, prihvatiti ih i uvijek gledati na sve pozitivno; maknite pesimizam iz života!)
- produbiti i poboljšati odnose s bliskim ljudima
- biti prisutni u trenutnom trenutku
- ne donositi odluke kada smo previše sretni ili previše ljuti
- imati realne ciljeve u životu
- ispuniti sve zadatke koje smo si zadali u jednom danu
- nagraditi se za dobar rad
- naći hobi ili raditi nešto što nas mentalno/psihički ispunjava
- provoditi vrijeme sami sa sobom
- uživati u malim stvarima (to može biti i jutarnja šalica kave)