Možda ste čuli za tzv. antidepresiv Prozac koji je jedan je od najprodavanijih lijekova općenito u povijesti farmacije. Pogađate, upravo je ta popularna tzv. "tableta sreće" ujedno i lijek koji se, uz popularnu Viagru (za mušku potenciju), danas najviše prodaje na webu.
Ako niste znali, od 2014. godine i u Hrvatskoj se prema "Zakonu o medicinskim proizvodima" dopušta internetska prodaja lijekova. Do lani se ljekove moglo online kupovati samo u inozemstvu.
Sada kada ih možemo putem interneta legalno dobavljati od domaćih distributera, postavlja se pitanje rizika kupovine takvih ljekova. Npr. u Velikoj Britaniji, kada su dozvolili isto legalnu prodaju ljekova, dogodilo da je porasla kupovina Valiuma (za spavanje) i Ritalina (zbog učinka gubljenja apetita djevojke i tinejdžeri ga uzimaju da ostali mršavi).
No, još veći problem su - lažni lijekovi. Lažni lijekovi reklamirani su putem interneta za liječenje niza mnogih bolesti (npr. dječjih prehlada, gripe, srčanih tegoba, ...). Broj faramcijskih proizvodnih progona se upravo zbog prodaje i proizvodnje lažnih lijekova putem interneta u svijetu upeterostručio samo u zadnje 2 godine!
Dakle, evo Vam par savjeta za kupovinu lijekova online:
-
Kupujte samo pouzdane lijekove (preporučene od Vašeg doktora)
-
Ignorirajte često čudesne (obmanjujuće) promotivne informacije o lijekovima
-
Čitajte "sitna slova" jer kod sumljivih ljekova najčešće ne postoji mogućnost povrata novca ili obeštećenja u slučaju nastanka štete
-
Izbjegavajte internetske dijagnoze koje nisu provjerene (potražite komentare po forumima, na Znatku, itd.)
-
Sami postavite pitanje na Znatku da li je neki web-shop siguran ili ne.