Monika Kiris u rubrici Tehnologija od
promjena rubrike od Znatko

Kakva je budućnost poslovanja u ICT sektoru?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

3 odgovor(a)

+12 glasa
Sanja Trbojević Montina od
Vjerujem da je ispred nas period kad AI riješenja omogućavaju čovjeku ugodniji život u mnogim segmentima. Takav benefit će sigurno generirati veliku potražnju i masovnu konzumaciju, što će osigurati finacijski održiv razvoj novih aplikacija.
+5 glasa
doc.dr.sc. Milan Puvača od
uređen od doc.dr.sc. Milan Puvača

Budućnost poslovanja u ICT sektoru podrazumijeva nastavak brzih promjena i kontinuiranog razvoja. Tvrtke koje do sada nisu prošle minimalno proces digitalizacije (da ne kažemo digitalne transformacije) zaista će teško držati korak s suvremenim i konkurentnim tržištem bez obzira u kojoj djelatnosti bili.

Umjetna inteligencija (AI) i automatizacija procesa (posebno repetitivnih) postat će sve više integrirani u poslovanje, od analize podataka do automatizacije zadataka, čineći tvrtke učinkovitijima i mijenjajući način rada, s naglaskom na visoko kvalificirane poslove. Istovremeno, cloud computing je sve važniji, jer će se tvrtke sve više oslanjati na oblak za pohranu, obradu podataka i poslovne aplikacije. Hibridna i multi-cloud rješenja postat će standard, omogućujući veću fleksibilnost i skalabilnost poslovanja. Ovisno o smjeru poslovanja moguća je zabrinutost oko sigurnosti ovakvih rješenja, no u tom slučaju će lokalna infrastruktura poduzeća neminovno rasti i razvijati se brže no ikada. Sve je više pitanja gdje su zapravo podaci i tko im ima pristup.

Upravo vezano uz prethodno, a s obzirom na sve veći broj digitalnih platformi, kibernetička sigurnost već je ključno pitanje. Kako se povećavaju rizici od kibernetičkih napada, tvrtke će morati uvesti napredne sigurnosne mjere i kontinuirano educirati svoje zaposlenike. Uvođenje 5G tehnologije omogućit će brže i stabilnije mreže, što će dodatno potaknuti razvoj IoT uređaja i otvoriti nove mogućnosti za pametne gradove, industriju 4.0 i unaprijeđene korisničke usluge.

Pandemija je ubrzala trend prema radu na daljinu, pa će ICT sektor morati podržavati nove poslovne modele putem naprednih komunikacijskih alata, sigurnosnih protokola i fleksibilnih infrastruktura. Uz sve tehnološke inovacije, pitanja etike, privatnosti i održivosti također će postati važnija. Tvrtke će morati balansirati između inovacija i društvene odgovornosti. Sveukupno, poslovanje u ICT sektoru bit će obilježeno brzim inovacijama i izazovima u vezi s regulativom, privatnošću i sigurnošću. Tvrtke koje se mogu brzo prilagoditi i ulažu u kontinuirano obrazovanje svojih zaposlenika imat će najbolje šanse za uspjeh i dugoročno pozicioniranje.

+3 glasa
Redakcija od
uređen od Redakcija

Jedanaesta BE-terna godišnja konferencija 2022. godine govorila je o neprestanom razvoju poslovanja i promjeni koju korisnici žele od ICT sektora

Dr. Vikas Tibrewala se u svom keynote izlaganju osvrnuo na stalne promjene čiji intenzitet, brzina i nepredvidivost nikad nisu bili snažniji, a u takvom okruženju, mnoge tvrtke propadaju ili žive kao sjena svoje prethodne slave iako su prilike za uspjeh na njihovim tržištima veće nego ikad.

Tibrewala se u svom izlaganju o otpornosti na budućnost referira na poštapalicu „Future ready“ za koju kaže kako, iako zvuči savršeno, u praksi često nije provediva niti predvidiva. Izazov kod budućnosti jest, kako filozofski tvrdi Tibrewala, da je ona različita od prošlosti na potpuno nepredvidiv način – Tibrewala poentira kako, iako to zvuči očigledno, u prepoznavanju toga leži pravi izazov.

Kao jedan od najboljih pokušaja pripremanja tvrtki na izazove budućnosti, Tibrewala navodi projekt proveden na IMD Lausanne, nazvan „The Center for Future Readiness“, koji organizacijama pomaže upravljati stvarnošću konstantnih disrupcija.

Ovaj projekt generira indikatore spremnosti za budućnost, koji mjere koliko su vodeći industrijski subjekti spremni za godine koje dolaze. Kao primjer, Tibrewala navodi automobilsku industriju koja se utrkuje u prelasku s motora s unutarnjim izgaranjem na električna i hibridna vozila, ili automobile bez vozača, pokretane algoritmima. Timberwala pokazuje usporedbu indikatora proizvođača automobilske industrije iz 2012, u kojem nema kompanije Tesla, iako je ona te godine proizvela Model S – Tibrewala kaže, iz razloga što je te godine bila mali, beznačajni konkurent tadašnjim automobilskim gigantima.

Uspjeh vodi k aroganciji, tvrdi Tibrewala, te dodaje kako od nje nisu izuzete ni najveće svjetske kompanije. Neuspjeh ima mnoge, različite oblike. Bankrot je očit, nebitnost je gotovo najgora, a daleko najgora, po mišljenju Tibrewale, svakodnevno gledanje u ogledalo i stav „ovo je moja ostavština“.

Stvarnost je da korisnici žele promjenu, ali nemaju ideju kakvu promjenu točno žele. Svakodnevno se na tržištu pojavljuju novi konkurenti koji iznenađuju na brojne načine, a kompetencije su ono što vas je dovelo do onoga što imate danas, ali ne nužno i do onoga što biste željeli imati sutra.

Filip Lavriv, direktor najvećeg hrvatskog proizvođača namještaja, tvrtke PRIMA, govorio je o implementaciji modernih tehnologija u poslovanje. Kupci modernog vremena postavili su ljestvicu očekivanja više nego ikada i kompanije moraju uložiti značajne napore i ulaganja kako bi odgovorile na njihove rastuće potrebe, kaže Lavriv i dodaje kako PRIMA već više od 25 godina uspješno ide ukorak sa promjenama i očekivanjima postojećih i potencijalnih kupaca, a kao ključan faktor adaptivnosti kompanije navodi upravo - moderne tehnologije.

2019. je godine PRIMA krenula u digitalnu transformaciju. Najveći izazovi su bili brz napredak i izmjena tehnologije, dugotrajni i složen projekt implementacije te ogroman utjecaj na temeljne poslovne procese. Lavriv ističe kako tehnologija podržava zahtjeve modernih potrošača. Kaže kako su u PRIMI kontinutirano fokusirani na ljude – kupce, posjetitelje i zaposlenike, ali i da kontinuirano ulažu u infrastrukturu i tehnologiju te da se strategija njihova branda temelji na 4 premise: moderna je, pristupačna, kvalitetna i nudi rješenja.

Kompanije koje svojim inovativnim pristupima i uslugama izlaze iz tradicionalnih okvira poslovanja, ne samo da dominiraju svojom nišom, već diktiraju trendove na tržištu, naglašava Ana Zovko, direktorica sektora za digitalni razvoj u Croatia osiguranju. U izlaganju nazova „Disrupcija industrije osiguranja – od puno papira do nekoliko klikova“, Zovko je predstavila projekt razvoja prvog digitalnog osiguranja u Hrvatskoj. Projekt je osmišljen 2019., a 2020. godine Croatia osiguranje predstavilo je prvo hrvatsko 100% digitalno osiguranje - Laqo.

Laqo u potpunosti stavlja u fokus potrebe korisnika te je jedini brend na tržištu koji omogućuje kupnju osigurateljnih proizvoda vezanih uz vozila za manje od dvije minute – Zovko navodi kako je potrebno svega 20 klikova da bi se kupila polica obveznog auto osiguranja. Zovko navodi 4 ključna segmenta zaslužna za uspjeh projekta:

  • snažnu podršku izvršnog direktora i uprave, vrhunski interni tim digitalaca i eksperata osiguranja i efikasan način rada;
  • jednostavan proizvod i state-of-the-art digitalni proces;
  • vrhunski web, webshop i mobilna aplikacija te digitalni komunikacijski alati;
  • jak brend i marketinška komunikacija.

U prvih 6 mjeseci LAQO je postao najbrže rastući brend u osiguranju u svijetu. No to nije bilo dovoljno, jer Laqo je želio dati jači doprinos sigurnosti, pa je 2021. pokrenut LaqoPrevent, program sigurnosti i prevencija baziran na telematici. Digitalne metrike aplikacije Laqo su odlične, zaključuje Zovko te prezentaciju zaključuje impresivnim statistikama aplikacije:

  • 4,8/5 zadovoljstvo korisnika,
  • 58 sekundi najbrže kupljena polica,
  • 17 h najbrže obrađena i isplaćena šteta,
  • 2,8 milijuna jedinstvenih posjetitelja na webu,
  • 630.000 pokretanja izračuna cijene,
  • više od 700 poboljšanja u korisničkim procesima.

Više informacija o konferenciji dostupno je OVDJE.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

2 odgovora 333 👀
2 odgovora 576 👀
Znatko predstavlja

Najnoviji trendovi u IT industriji

Zagreb
28. i 29. 11. 2024.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.4k pitanja

24.9k odgovora

9.9k komentara

1.7k korisnika

...