Zoran Jurić u rubrici Internet od
uređen od Znatko
Društvene mreže su naša svakodnevnica, pa je osobna privatnost sve više dovedena u pitanje. Kako se konkretno nositi s time?
Znatko od
Pitanje je gramatički ispravljeno.‌

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

4 odgovor(a)

+6 glasa
Sandra Vukov od
Uz društvene mreže zaista zna biti teško sačuvati našu privatnost. Tamo se objavljuje ama baš sve. Gdje živimo, kako živimo, s kim žiivmo, što kuhamo, što ne volimo kuhati, gdje idemo tokom dana, gdje nikada nismo bili, koju kozmetiku koristimo, koji su dućani najbolji i zbog čega. Slikamo i snimamo našu djecu, životinje, tamo piše i gdje smo se školovali i gdje radimo, s kime smo u vezi. Mislim da bi dobro trebali razmisliti o tome što objavljujemo i zbog čega ćemo nešto objaviti, nešto nećemo. Trebala bi i sama pametnije razmisliti o tome. Većinom je ljudima dosadno i to rade neoprezno. Treba više paziti, najbolje bi bilo da društvene mreže uopće nemamo.
+5 glasa
Monika Kiris od
uređen od Monika Kiris

Održavanje privatnosti na društvenim mrežama izrazito je važno za zaštitu osobnih podataka i sigurnost na internetu. Kako biste to postigli, trebate postaviti svoj profil na privatno, što na većini platformi (npr. Facebook) omogućava da samo vaši prijatelji ili odabrane osobe vide vaše objave. Također, trebali biste pregledati postavke objava i ograničiti tko može komentirati, dijeliti ili pregledavati vaš sadržaj.

Prilikom korištenja društvenih mreža važno je paziti na podatke koje dijelite. Nikada nemojte objavljivati osjetljive informacije poput adrese, broja telefona, financijskih podataka ili podataka o lokaciji. Izbjegavajte i dijeljenje detalja o svojoj svakodnevnoj rutini, poput vremena putovanja ili aktivnosti.

Redovito biste trebali pregledavati postavke privatnosti na društvenim mrežama, budući da se one često mijenjaju. Osim toga, trebate prihvaćati zahtjeve za prijateljstvo samo od osoba koje poznajete i kojima vjerujete, a dobro je povremeno uklanjati nepoznate ili neaktivne korisnike sa svog popisa prijatelja/pratitelja.

Za sigurnost vašeg računa ključna je upotreba snažnih i jedinstvenih lozinki, kao i aktivacija dvofaktorske autentifikacije

Kako biste dodatno zaštitili svoju privatnost, isključite dijeljenje lokacije u objavama i onemogućite aplikacijama pristup lokacijskim podacima (osim ako je to apsolutno potrebno). 

Sve u svemu, najkorisnije je upoznati se s pravilima korištenja društvenih mreža i stalno se educirati o sigurnosnim praksama.

+3 glasa
Marin Duganđija od
Na društvenoj mreži znatko to je izgleda nemoguće. Svi me ovdje mogu pronaći. Znam da je pisalo prilikom registracije da su profili javni i pristao sam na takve uvjete ali sada ne mogu učiniti svoj profil privatnim. Dobro, nemam što skrivati ali bilo bi dobro da znatko uvede mogućnost imanja privatnog accounta. Ako ne tražim puno.
–1 glas
Marin Dračec od
Poštovani

Neke stranice imaju mogučnost podšifre (Facebook ima code generator-kod svakog korištenja dobijete kod na svoj mobitel).Podšifre ima i Gmail,Yahoo tj. malo poznatije stranice.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

4 odgovora 2.0k 👀
2 odgovora 2.4k 👀
07.12.2013. pitanje u rubrici Internet od z.kosmat
2 odgovora 534 👀
2 odgovora 443 👀
1 odgovor 424 👀
2 odgovora 5.8k 👀
3 odgovora 986 👀
Znatko predstavlja

Ući, rasti i poveži se!

Zagreb
22. 02. 2025.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.5k pitanja

25.2k odgovora

10.1k komentara

1.7k korisnika

...