Kripto tržište od početka 2022. i ulaska u tzv. bear market prolazi prilično turbulentno razdoblje. Osim nepovoljnih makroekonomskih uvjeta (dizanje kamatnih stopa koje značajno smanjuju privlačnost riskantne imovine, što dovodi do naglog pada cijene takve imovine - od kripta do NFT-eva, do cijena dionica neprofitabilnih tech firmi), na samom kripto tržištu događali su se tektonski poremećaji poput kraha Terre do propasti druge najveće kripto mjenjačnice FTX-a i nedavnog hapšenja njenog osnivača pod sumnjom teškog kaznenog djela prevare investitora. Sve to je drastično utjecalo na potražnju a time i cijenu velikog dijela kripto imovine. Osim toga, želja kripto community-a da institucionalni investitori počnu kupovati kriptovalute, konkretno Bitcoin (BTC), pokazala se kao katalist za pad cijene u 2022. Da, institucionalci su dizali BTC do preko 60,000 USD u 2021., no čim je centralna banka krenula dizati kamate, prva stvar koju institucionalni investitori prodaju je riskantna imovina - drugim riječima prodavali su sve BTC-eve koje su prije toga pumpali i tako srušili cijenu.
Možemo reći da kripto tržište prolazi neku svoju katarzu slično poput tech balona 2001. Tada su firme bez prihoda generirale ogromne valuacije samo ako su sebe predstavljale kao internet kompanije, no iz tog balona/mjehura ipak su opstali velikani poput Amazona, Microsofta, Cisca, eBaya i slično. Vjerojatno će se nešto slično dogoditi i kripto tržištu: hrpa coinova će propasti, a oni najveći poput BTC-a, ako nađu svoju kontinuiranu primjenu, mogli bi opstati. No i to je pitanje ako, u što trenutno mnogi investitori sumnjaju, dok uski krug entuzijasta i dalje vjeruje u čitav koncept što bi trebalo značiti da ima budućnost. U svijetu investiranja sve se uvijek svodi na pitanje potražnje za nekom imovinom. Dok god BTC bude imao vjerne sljedbenike, ne bude propao i postao bezvrijedan.
Da li je ovo prilika ili ne ovisi zapravo o sklonosti riziku prosječnog investitora i koliki dio portfolija je spreman investirati u nešto što nosi veći rizik.
ETF-ovi su low-risk pasivni instrumenti koji samo prate tržišta (primjerice SPY prati S&P500 ili QQQ prati NASDAQovih top 100 firmi). Tu je rizik u potpunosti vezan uz samo tržište. Drugim riječima, u 2022. spomenuti ETFovi su padali oko 20-25%, dok je kripto tržište palo u prosjeku 70%. Niti jedan niti drugi nisu stoga bili dobar instrument za očuvanje vrijednosti portfolija. Shortanje tih instrumenata je donijelo dobru zaradu, ali shortanje je samo po sebi izuzetno rizično i to ne preporučam nikome tko nema trading iskustva.
Iduće godine stvari isto ovise o kretanju kamatnih stopa, koje se očekuju da budu visoke, stoga se ETF-ovi čine kao bolja opcija - ne nužno ETF-ovi koji prate kompletno tržište, nego neke podskupine - recimo u 2022. su dobro prolazili ETF-ovi koji su pratili cijene commodities. Dakle ETF-ovi mogu poslužiti isto kao diverzifikacija portfolija.
No ako investitor želi biti u potpunosti pasivan, uložiti u nešto i ne dirati 20-30 godina, onda je svakako bolji dionički ETF na čitavo tržište (poput SPY ili QQQ) koji osigurava finu mirovinu.
NAPOMENA: ovaj odgovor NE predstavlja financijski savjet, niti je autor odgovoran za vaše financijske odluke.