Pojam 'buđenja' u današnje vrijeme (bio je nešto drugo prije) na društvenim mrežama (a gdje drugdje danas?) sastoji se od dva aspekta:
- objavljivanje o društvenim problemima u društvu, a zatim
- čekanje s iščekivanjem da se afirmacija od drugih proširi i potvrdi.
Društvene mreže samo zato jer stvarni održivi aktivizam i politički rad predugo traju i stvaraju previše su posla za pojedince i društvo.
Mnogi danas kažu da je 'woke' pokret pomogao u podizanju svijesti o pitanjima socijalne pravde, no problem i sva negativna mišljenja o 'woke' pokretu dolazi o druge većine koja tvrdi da je ta preosjetljivost otišla predaleko na štetu pojedinca.
Izvorno je 'woke' pokret nazvan kak svijest o rasnim predrasudama i diskriminaciji. No, zaboravimo danas to. 'Wake' je danas počeo obuhvaćati šire razmjere - svijest o drugim pitanjima društvene nejednakosti, kao što su spol (žene i muškarci u društvu) i seksualna orijentacija (LGBTQ....).
Moderna verzija pokreta je počela biti poznata na društvenim mrežama kroz hashtag-ove #Blacklivesmatter i #MeToo i vjerojatno ste nekad naišli na njih. Ali danas su stvari otišle ipak malo predaleko...
Ono što se loše dogodilo s 'woke' pokretom je - proširenje osvještivanja dobrih ideja i na negativne karakteristike (jer svaka ideja ima dvije strane medalje) davajući i lošim društvenim aspektima pozitivnu etiketu. Konkretno, ako žene nisu ravnopravne u društvu to ne znači da trebaju biti superiornije muškarcima, a u kojem smjeru 'woke' pokret upravo 'kao spontano' se kreće. Pretjerivanje u pravima onih koji su prije imali manja prava postala je okosnica današnjeg 'woke' pokreta. Mislim, u redu je ravnopravnost, ali ne i dominacija koju danas pretjerani 'woke' pokret uspjeva ostvariti u nekim segmentima društva.