U današnjem modernom svijetu gotovo je nemoguće izbjeći korištenje online profila, a za prijavu na mnoge od njih uvijek je potrebno unesti lozinku.
Zato je veoma važno u samom početku, prilikom odabira, odabrati lozinku adekvatne duljine i sa kvalitetnom kombinacijom znakova.

Prva stvar na koju bismo morali obratiti pozornost kada biramo lozinku je njena duljina.
Puno je jednostavnije probiti lozinku koja je kratka, odnosno ima mali broj znakova.
Prilikom odabira lozinke možemo, primjerice, osim malih znakova, odnosno slova, koristiti velika slova i brojke.
Tako je primjer jedne loše postavljene lozinke 'traktor', a primjer jedne kvalitetno postavljene lozinke 'Traktor123'.
Osim toga, za lozinku ne bismo trebali izabrati svoje ime i prezime u punom obliku, jer je to najpoznatija informacija do koje bilo tko može brzo i jednostavno doći putem društvenih mreža ili elektroničke pošte.
Tako je primjer loše lozinke u kojoj koristimo svoje ime i prezime hrvojehorvat, a primjer jedne dobre, odnosno kvalitetne lozinke 'HorvatHrv4321'.
Kao svoju lozinku ne bismo trebali koristiti informacije poput vlastitog rođendana, adrese stanovanja, registarske oznake vozila, imena kućnih ljubimaca ili bilo kakve druge informacije do kojih je veoma lako doći, osobito ako je osoba koja želi probiti lozinku iz Vaše okoline.
Nije dobro niti koristiti generičke, odnosno uobičajene kombinacije slova poput 'qwertz' ili 'asdf', koje se u toj kombinaciji nalaze na svim modernim tipkovnicama, te ubičajene kombinacije brojki poput '1234'. Upravo su te kombinacije slova i brojki najčešće, te će pojedinci koji pokušavaju probiti Vašu lozinku često pokušati unjeti upravo te kombinacije.
Još jedan primjer loše postavljene lozinke je 'l0zinka' ili '1ozinka', odnosno korištenje kratkih fraza u kojima slova zamijenjujemo brojkama koja vizualno podsjećaju na određena slova.
Bez obzira na to koliko je neka lozinka jaka i kvalitetna, pojedinci će ju veoma lako probiti ukoliko koristimo jednu lozinku za sve online platforme. Ako primjerice, koristimo istu lozinku za Facebook, Instagram i E - mail, ne bi nas trebalo začuditi kada nam netko jednog dana probije sve online profile koje koristimo.
Svoje lozinke ne bismo trebali dijeliti s ljudima iz svoje okoline, te ih ostavljati na lako vidljivim mjestima gdje ih bilo tko može lako pronaći. Tako, ne bi bilo dobro ostavljati svoju lozinku zapisanu na uredskom stolu pokraj računala, jer će ju tamo bilo tko moći lako uočiti i koristiti za neovlaštenu prijavu na naše online profile.
Kao što svoje lozinke ne bismo trebali dijeliti s drugima, isto tako kao svoju lozinku ne bismo trebali birati poznate fraze ili interne šale poput 'Tkoranoranidvijesrećegrabi' ili 'Tkopjevazlonemisli'. Upravo te fraze je veoma lako probiti, osobito u poslovnom okruženju prilikom neformalne komunikacijie, gdje se te fraze često koriste.
Ukoliko se sa svojim kolegama i prijateljima često šalite sa određenim frazama, nemojte ih koristiti kao svoju lozinku.
Lozinke ne bi trebale biti kratke, lako prepoznatljive, te generičke i uobičajene.
Najbolja je ona lozinka koja uopće nimalo ne asocira na korisnika koji ju koristi.