Prema nekim izvorima ćevapi dolaze od turske riječi kebap što znači na komadiće izrezano meso ili nasjeckano meso. To jelo izrazito je popularno u Bosni i Hercegovini još od vremena Osmanskoga carstva.
U Bosni i Hercegovini ćevapi su dugački između 4 i 12 cm. Pripremaju se na više načina, a puno recepata je i dalje tajno. Ne koriste svinjetinu kao sastojak, a podjela koju smo pronašli dijeli ćevape na sarajevske, travničke i banjalučke.
Sarajevo je nadaleko poznato po sarajevskoj Baščaršiji, a sarajevski ćevap uvršten je među sto najboljih jela na svijetu. Kod njih se ćevapi rade pretežno od junećega mesa i soli. Ne koriste pikantne začine ni krušne mrvice. Omjer mesa je 3:1:1, a osnovni sastojci što se tiče mesa su: junetina otkinuta s prsa, s vrata i janjetina otkinuta s prsa. Porcija se sastoji od 5 (tzv. petica) do 10 (tzv. desetka) ćevapa, lepinja je natopljena vodom i to sve se jede uz čašu hladnoga mlijeka ili jogurta.
U Travniku je 2019. godine napravljena najveća porcija ćevapa na svijetu u kojoj je bilo čak 2 160 ćevapa. Travnički ćevapi su rađeni od junetine, teletine, ovčjega mesa i janjetine. Roštilj na kojem se peku je podmazan s malo goveđega ili ovčjega loja. Razlika je u tome što je somun, odnosno lepinja mnogo deblja od svih ostalih. Razlika je i u porcijama jer u Travniku postoji, osim petice i desetke, srednja porcije u kojoj ima 15 ćevapa te velika porcija od 20 ćevapa.
Banjalučki ćevapi ističu se kvalitetom više vrsta mesa u omjeru od 70% goveđega i 30% ovčjega mesa sa začinima. Ne koriste aditive, a meso je, za razliku od ostalih, poprilično pikantno. U Banjalučke ćevape ide i bijeli luk što nije slučaj kod sarajevskih ćevapa. Ćevapi se ne peku odvojeno već se peku kao "ploča" od po četiri ćevapa. Mala porcija se sastoji od dvije ploče, a velika od četiri.
U Hrvatskoj su ćevapi dugački od 5 do 12 cm, a u Bugarskoj i Rumunjskoj čak oko 15 cm i više. U Hrvatskoj se izrazito poboljšala kvaliteta ćevapa zbog ljudi koji su se doselili iz područja Bosne i Hercegovine te donijeli svoje znanje i vještine sa sobom.
Izvori:
https://www.agroklub.ba/kolumna/tradicija-bosanske-kuhinje-sarajevski-travnicki-ili-banjalucki-cevapi/60968/
https://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%86evapi