Opekline su ozljede koje mogu nastati prilikom dodira s vrućim predmetima, isparavanja, dodira s kemikalijama, strujom, od radijacija i sunca. Većina opeklina nastaje prilikom dodira s vrućim predmetima u kućnom okruženju.
Ako su opekline dublje i obuhvaćaju veću površinu tijela, potrebno je otići kod liječnika, a nekad su opekline toliko jake da je potrebna hospitalizacija.
Postoje tri stupnja opeklina:
1. Crvenilo kože i jaka bol. Na pritisak značajno izbljeđuju.
2. Dolazi do pojave bula (mjehurića) u roku od 24 sata. Duboke opekline mogu biti bijele, crvene ili mrljasto bijelo-crvene. Ne izbljeđuju na pritisak i manje su bolne od opeklina prvoga stupnja.
3. Mogu biti bijele i elastične, crne i pougljenjene, smeđe i slične koži ili svjetlocrvene. One ne bole jer su uništeni završeci živčanih vlakana.
Kod teških opeklina, ne smijemo dio koji je zahvatila opeklina uroniti u vodu da ne bismo uzrokovali ozbiljan gubitak tjelesne topline. Osobu je potrebno maknuti iz opasnoga okruženja, provjeriti disanje, ukloniti nakit, pojaseve i slično jer izgorjela područja brzo nabubre te je potrebno staviti hladan, vlažan zavoj ili čistu krpu na područje opekline.
Kod manjih opeklina potrebno je brzo staviti opečeno područje pod mlaz hladne vode i tako držati nekoliko minuta. Nakon toga možete staviti gel za opekline, a ako je opeklina suha onda je možete namazati kremama za opekline i pokriti sterilnom gazom. Ako stavljamo zavoj, ne smijemo ga jako zategnuti i ne smijemo bušiti mjehuriće ako ih ima. Nadalje, ako je opeklina vlažna, treba je dobro previjati vazelinskom gazom koja se ne lijepi na kožu i ne izaziva krvarenje prilikom skidanja. Opeklina se previja svaka dva do tri dana.
Izvor:
https://www.adiva.hr/zdravlje/obiteljsko-zdravlje-zdravlje/znate-li-kako-ispravno-tretirati-opekline/