Oporuka je pravni dokument koji omogućava osobi da odredi kako će se njezina imovina raspodijeliti nakon njezine smrti. Ovdje su navedene neke od najvažnijih stavki koje čine sastav oporuke:
-
Identifikacija oporučitelja - potrebno je navesti ime, prezime i adresu osobe koja piše oporuku.
-
Imovina koju osoba posjeduje - potrebno je navesti sve nekretnine, pokretne stvari i novčana sredstva koja osoba posjeduje.
-
Odluka o nasljednicima - osoba može odrediti nasljednike i naložiti kako će se njena imovina raspodijeliti nakon njene smrti.
-
Imenovanje izvršitelja oporuke - osoba može imenovati izvršitelja koji će se brinuti o provedbi oporuke nakon njezine smrti.
-
Testamentarna raspolaganja - osoba može ostaviti imovinu određenoj osobi ili organizaciji, ostaviti novčani iznos, imenovati skrbnika za maloljetne djece i sl.
Što se tiče oporučnog raspolaganja nasljednika, ono funkcionira tako da osoba koja piše oporuku može odrediti tko će naslijediti njenu imovinu nakon njezine smrti. To je važno jer ako osoba ne napiše oporuku, njezina će imovina biti raspodijeljena prema zakonskim propisima koji mogu biti drugačiji od njezinih želja. Osim toga, oporučno raspolaganje može pomoći u izbjegavanju svađa i sporova među nasljednicima nakon smrti osobe koja je napisala oporuku. Ako oporučitelj ostavi valjanu oporuku, nasljednici će dobiti svoj dio nasljedstva prema njezinim željama, što će smanjiti mogućnost sukoba među njima.
