Svjedok pokajnik je osoba koja je sudjelovala u kaznenom djelu, ali je odlučila surađivati s vlastima i priznati svoj kriminalni postupak. Svjedok pokajnik pristaje surađivati s tužiteljstvom i policijom, te pružiti informacije o drugim sudionicima kaznenog djela.
U zamjenu za suradnju, svjedok pokajnik može dobiti manju kaznu ili čak imunitet od kaznenog progona za svoje postupke. Ovo se smatra poticajem za svjedoka pokajnika da surađuje, jer im daje veću sigurnost da neće biti kažnjeni u punoj mjeri zakona.
Svjedok pokajnik se obično koristi u teškim kaznenim djelima poput organiziranog kriminala, korupcije i zločina protiv države, gdje je teško dokazati krivnju bez svjedočenja osobe iznutra.
Važno je napomenuti da se svjedok pokajnik ne može samo tako postati i da to nije moguće u svakom pravnom sustavu. Također, postoji rizik da svjedok pokajnik ne bude vjerodostojan i da iznosi lažne informacije kako bi se zaštitio od kaznenog progona, pa se informacije koje daje uvijek temeljito provjeravaju.
