"Crvena tvar" je materijal za kojeg znanstvenici misle da ima svojstva supravodiča, te da bi mogao unaprijediti način na koji se cijeli svijet napaja električnom energijom. Kroz supravodljiv materijal struja teče bez otpora, što znači da se električna struja provodi bez ikakvih gubitaka.
Naime, svaki supravodič napravljen do sada zahtijevao je izuzetno visoke tlakove i vrlo niske temperature, stoga znanstvenici već dulje vrijeme pokušavaju proizvesti supravodič koji je učinkovit pri sobnoj temperaturi i relativno niskom tlaku, a smatra se da upravo "crvena tvar" ima spomenuta svojstva.
Ovaj materijal postaje supravodljiv na temperaturi od samo 21°C i tlaku od 1 gigapaskala. Iako je 1 gigapaskal oko 10.000 puta više od atmosferskog tlaka na Zemljinoj površini, radi se o daleko nižem tlaku od bilo kojeg drugog supravodljivog materijala.
"Crvena tvar" se stvara tako da se vodik, dušik i lutecij smjeste u dijamantni nakovanj koji ih kompresira između dva dijamanta. Zbog visokog vlaka tijekom kompresije, boja tvari se mijenja iz plave u crvenu, zbog čega je i dobio ovakvo ime.
Iako su istraživači proveli niz eksperimenata, pri čemu su svi testovi su pokazali da je materijal supravodljiv, nisu svi istraživači u tom području uvjereni u to. Skepticizam je prisutan jer se o toj tvari ne zna mnogo, stoga teoretsko razumijevanje mehanizma koji stoji iza njezine moguće supravodljivosti još ne postoji.
Ako teoretičari shvate kako i zašto ovaj materijal postaje supravodljiv, to bi moglo staviti crvenu tvar na put industrijskoj proizvodnji. Supravodič sobne temperature i sobnog tlaka mogao bi električnu mrežu učiniti daleko učinkovitijom i ekološki prihvatljivijom.
Ovo bi moglo biti jedno od najutjecajnijih znanstvenih otkrića ikada.