Povijest ovih vinograda započinje davne 1066. godine, kada je opatica Čika (Chicca) od kralja Petra Krešimira IV za Božić dobila na dar cijeli vinograd. Radilo se upravo o ovom vinogradu smještenom na plodnom komadu zemlje iznad Petrčana, o kojem su se gotovo punih devet stoljeća brinule benediktinke iz samostana Sv. Marije nedaleko Zadra.
Ova je stoljetna tradicija prekinuta sredinom 20. stoljeća zbog socijalističke agrarne reforme. No 2011. godine današnji vlasnici vinarije Kraljevski vinogradi otkupljuju tu zemlju i ponovno sade vinovu lozu. Od ukupno 47ha površine pod vinogradima, 23ha nalazi se upravo na ovoj povijesnoj lokaciji.
Kako bi posađene sadnice vinove loze došle do vode i hranjivih tvari, trebaju pustiti korijenje duboko u tlo, ali to nije lak posao za sadnicu, budući da raste na kamenitom tlu. Stoga se prilikom sadnje kamena podloga samljela zahvatom koji se zove melioracija. Ovaj način sadnje značajno je smanjio prinose, ali je uvelike poboljšao kvalitetu grožđa iz kojih se dobivaju vrhunska vina.
Utjecaj na poznatu kvalitetu grožđa ovog vinograda, osim samoga tla, ima i optimalan jugozapadni položaj, strme padine, više od 250 sunčanih dana godišnje, ali i vjetar koji naizmjenično puše sa Velebita i sa mora, sprečavajući mnoge bolesti vinove loze.
Na kraju priče teško je razlučiti ostavljaju i sjajna vina, zapanjujući zalazak sunca, ukusno uređeni eksterijer i interijer konobe ili pak educirano i ljubazno osoblje najbolji dojam na posjetitelje Kraljevskih vinograda. Jedno je sigurno - kombinacija tih faktora kadra je učiniti da se zaista osjećate kao „kralj ili kraljica na jedan dan“ (naročito kad vas ogrnu crvenim plaštem i posjednu na tron - ispred ulaza u konobu).
Na slici: Irena Lučić, diWine Project
Ukoliko odlučite vina Kraljevskih vinograda ponijeti kući ili ih naručiti preko web shopa, cijele čete se godine osjećati kao kralj ili kraljica.