SVB banka je izgradila popularnu financijsko-marketinšku priču oko startup IT kompanija - tvrtki, osnivača, te ulagača u rizični kapital. Rasli su postepeno sa rastom startup IT kompanija. Ali sada jednako tako pali.
IT sektor je prošle godine počeo padati jer je FED (Federalne rezerve) počele podizati kamatne stope za najam jeftinog novca. Koji sada više nije bio jeftin. Zlatno doba jeftinog novca je završilo. Važno je za dodati da je ta banka ulagala pohranjeni novac u američke državne obveznice koje su počele gubiti na vrijednosti usporedo s FED-ovim podizanjem kamatne stope.
Kad su to saznali, investitori su odmah zatvorili svoje bankovne račune jer im se nisu više isplatili. Zaustavili su i investicije, barem one preko banke. A startup IT kompanije su potrošile preostali novac sa svojih računa u toj istoj banci. U SVB banci je tako bilo sve manje gotovog novca. Jednostavno ga više nisu imali.
Zatvaranje banke se dogodilo prošli tjedan u četvrtak popodne. Tada su deponenti pokušavali izvući $42 milijarde pred kraj radnog vremena. To je bio početak samo kraha SVB banke. Tamo u SADu imaju nešto slično kao i mi u Hrvatskoj, a zove se kod njih Američka Savezna korporacija za osiguranje depozita (skraćeno: FDIC) koja je preuzela SVB prije nego što bi se ponovno otvorila u petak ujutro. Time je SVB banka službeno proglasila bankrot.
Sada je sigurno sa pišem odgovor o drugom najvećem bankarskom bankrotu u povijesti SAD-a. Jedino je 2008. godine WaMu bankrot (Washington Mutual) bio veći.