Degoržiranje je postupak u proizvodnji pjenušavih vina, posebno šampanjca i drugih metoda tradicionalne pjenaste fermentacije, u kojem se uklanja talog nakupljen u boci nakon procesa refermentacije u boci.

Degoržiranje je ključni korak u proizvodnji pjenušavih vina jer omogućuje uklanjanje taloga kvasca, čime se dobiva bistri napitak, spreman za buteljiranje i konzumaciju. Također omogućuje kontrolu slatkoće i dodavanje finalnog prilagođavanja okusa prije zatvaranja boca.
Kako traje postupak degoržiranja?
-
Autoliza kvasca - Nakon primarne fermentacije, vino za pjenušava vina (osnovno vino) se puni u boce zajedno s dodatkom šećera i kvasca kako bi se započela sekundarna fermentacija u boci. Tijekom ove fermentacije, kvasci konzumiraju dodani šećer i proizvode alkohol i ugljični dioksid. Nakon završetka fermentacije, kvasci ostaju u boci, a dolazi do autolize, procesa u kojem se kvasci raspadaju.
-
Degoržiranje - Nakon što je sekundarna fermentacija završena i autoliza kvasca se dogodila, boce se postavljaju na posebne postolje (rizlinge) i nagnute prema dolje. Nakon toga, vrat boca je zamrznut kako bi se stvorio čep leda koji zadržava talog kvasca.
-
Izvlačenje taloga - Nakon što je vrat boce zamrznut, čep leda koji sadrži talog kvasca uklanja se iz boce. To se može postići na nekoliko načina:
-
Dodavanje "dosage" (punjenje) - Nakon degoržiranja, boce se brzo nadopunjuju posebnom mješavinom šećera (dosage) kako bi se nadoknadila izgubljena količina tekućine i prilagodila slatkoća vina. Dosage, ovisno o željenom stilu pjenušavog vina, može biti: