Internet je....
-
svjetska mreža
-
globalna računalna mreža koja povezuje mnoga računala i druge računalne mreže (akademske, poslovne, vladine) u jednu cjelinu s namjerom razmjene podataka i korištenja raznih sadržaja, usluga i servisa kao štu su web, email, FTP, torrent, chat, ....
-
mreža svih mreža
-
skup globalnih mreža, velikih i malih
-
globalna računalna mreža koja povezuje računala i računalne mreže korištenjem Internet Protokola (IP)
Samo ime INTERNET potječe od ideje međusobno povezanih mreža tj. međusobno povezane mreže.
Najpoznatiji i najkorišteniji internet servis je web, vrlo često korišten kao sinonim za internet, što je pogrešno. Razlog tome je činjenica da je internet širi pojam, dok je web je strukturiran na način da postoji njegov komercijalni dio tzv. površinski web i tzv. duboki ili nevidljivi web.
Osim velikog izvora informacija web pruža i komunikaciju na različite načine. Osim već dobro poznatog e-maila, u proteklih nekoliko godina, zahvaćeni smo fenomenom društvenih mreža. Društvene mreže kao što su popularni Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, Pinterest i mnoge druge otvorili su vrata novom poimanju interneta kao medija.
U marketinškom smislu, društvene mreže omogućile su trenutnu interakciju kako sa postojećim, tako i sa budućim klijentima. To je omogućilo pojavu trenutne popularnosti, širenje sadržaja velikom brzinom (viralni sadržaj) koji ima posebnu marketinšku vrijednost.
U svakom slučaju internet je uz veliku količinu informacija, korisnicima omogućio i novi, brži, efikasniji način komunikacije i kao takav postao veliki potencijal u svakom smislu.
Internet Society je neprofitna skupina osnovana 1992. godine koja nadgleda formiranje politike i protokola koji definiraju način na koji koristimo Internet. Kada se povežemo na Internet naše računalo postaje dio mreže našeg pružatelja internetskih usluga (eng. ISP – Internet Service Provider), a ta mreža je dio neke druge veće mreže.
Kako je nastao internet?
Internet je nastao sredinom 60-ih godina razvojem sredstava komuniciranja i kao nuspojava hladnoga rata. Računala koja su spojena na Internet mogu biti međusobno povezana žičnim i bežičnim putem.
Od svog početka u 1969. godine, Internet je narastao od četiri sustava računala na desetke milijuna povezanih računala. Međutim, samo zato što nitko ne posjeduje Internet, to ne znači da se on ne prati i održava na različite načine.
Dakle, Internet je nastao negdje u periodu nakon drugog svjetskog rata (vjerojatno 50-tih godina), a razvijala ga je američka vojska. Glavna ideja je bila da se napravi određena mreža kojom bi se prenosili podatci, te bi tako vojna i službena administracija mogla bolje funkcionirati. Takva mreža je imala i svoje tzv. čvorove. Svi čvorovi su trebali biti povezani jedan s drugim, tako da, ukoliko atomska bomba padne i uništi jedan ili više čvorova da mreža i dalje preživi i da se informacije mogu prenositi bez problema. Mreža je koristila računala za obradu podataka, a signal se slao različitim medijima. U početku žicom, a poslije bežično.
S obzirom da je vojska većinom zaslužna za otkrivanje najnovijih tehnologija, tako je bilo i sa ovom mrežom. Kada je vojska sebi napravila nešto puno bolje, mreža koja je bila tada već zastarjela, mogla se ponuditi u komercijalne svrhe. Tako je krajem 60.-tih godina prošlog stoljeća napravljena prva komunikacija među američkim sveučilištima.
Kako je internet došao u Hrvatsku?
S vremenom se mreža širila i krajem 92. godine u Hrvatsku su ušli prvi impulsi Interneta koji su sa austrijskog sveučilišta u Beču, stigli u tzv. SRCE (Sveučilišni Računalni CEntar) u Zagrebu.