Patersonova metoda strukturiranja plaća je jedna od najpoznatijih metoda usporednih faktora (eng. Factor Comparison Method). Poznato je još da je ona nastala kao posljedica štrajka radnika bolnice u Baragwanath-u, u Južnoj Africi daleke 1985. godine. No i danas se primjenjuje u mnogim državama. Ova bolnica je treća najveća bolnica u svijetu.
Karakteristično je to da Paterson kao glavni faktor u evaluaciji posla uzima slobodu odlučivanja i koliko su te odluke važne za vođenje firme, odjela i sl. Paterson je tako utvrdio šest razina donošenja odluka koje je nazvao "Bands". Svaku od njih povezao je s određenom pozicijom unutar podružnice ili industrije.
Patersonova razine strukturiranja plaća su:
- Band A - definirane odluke - niskokvalificirani radnici
- Band B - automatske odluke - polukvalificirani radnici
- Band C - rutinske odluke - kvalificirani radnici
- Band D - interpretativne odluke - srednji menadžment
- Band E - odluke o programiranju - viši menadžment
- Band F - odluke o donošenju poslovnih politika - top menadžment
Većina radnika u Južnoj Africi ograničena je na najniže razine donošenja odluka (u ovom slučaju Band A i Band B) i uopće nemaju kontrolu nad radnim procesom. Procesi transformacije višeg menadžmenta u niže Bandove s gornje ljestvice se danas događaju i u mnogim međunarodnim korporacijama (npr. banke i odlučivanje o kreditnoj sposobnosti) koje žele centralno donositi odluke, te sve više uz pomoć softverskih alata kao što je - umjetna inteligencija (AI).