Treće izdanje Greencajt festivala 2023.
Okupilo se više od 2000 zainteresiranih posjetitelja
Treće izdanje Greencajt festivala okupilo je više od 2000 posjetitelja, 80 međunarodnih i domaćih predavača i stručnjaka iz područja održivosti koji su u otvorenim debatama razgovarali o klimatskoj krizi u kojoj se nalazimo.
Ispunjene dvorane ukupno 30 panela i predavanja tijekom dvodnevnog Greencajta potvrdile su izniman interes posjetitelja iz Hrvatske i cijele regije koji su došli iz prve ruke čuti kako i sami mogu biti dijelom velike i nužne promjene.
Najboljima među onima koji već daju značajan doprinos temama održivosti dodijeljene su Green Prix nagrade u čak 8 kategorija.
Uoči proglašenja dobitnika, posebnu pažnju posjetitelja na drugom danu Greencajta privukao je Marco Silva, novinar i reporter BBC-a koji je oduševio sve prisutne predavanjem koje je podržala Britanska ambasada u Hrvatskoj na temu klimatskih dezinformacija, laži i teorija zavjere. Između ostalog, izjavio je:
"Moj posao je identificirati tvrdnje koje postaju viralne, provjeriti ih, razobličiti i javno objaviti”
Alessio Terzi
Alessio Terzi, istaknuti stručnjak u području klimatskih promjena i ekonomist čije je predavanje podržala Europska komisija, naveo je da smo na pragu duboke promjene slične velikim industrijskim revolucijama iz prošlosti, kao i da Zelena industrijska revolucija nije prepreka, već zlatna prilika za društveni napredak.
Publiku je posebno potaknula na razmišljanje Gittemarie Johansen, danska influencerica i zagovornica zero-waste načina života koja je održala radionicu i poručila da je recikliranje samo početak puta, a ne rješenje problema koje su nametnule klimatske promjene.
Hrvoje Jurić
Posebno inspirativni bili su Hrvoje Jurić, koji je prodao sve što je imao kako bi u 133 dana na električnom biciklu i u pratnji svoja dva psa obišao svijet i prošao 29.000 kilometara, dok je Davor Rostuhar koji je krenuo na Sjeverni pol i maštao o tome da će tamo vidjeti narode poput Eskima, ipak odlučio otići na Južni pol, uzdrman razmjerima klimatskih promjena.
Da umjetnost može dati doprinos situaciji u kojoj se nalazimo, potvrdili su Dalibor Matanić, Konstrakta, Goran Bogdan i Slaven Kosanović Lunar koji su se složili da je svrha angažirane umjetnosti potaknuti publiku na razmišljanje.
Julije Domac i Ivana Belić
U razgovoru 1 na 1, ravnatelj REGEA-e Julije Domac i njihova voditeljica strateških komunikacija Ivana Belić rekli su da su energija i klima među najvećim komunikacijskim izazovima te da upravo komunikacijom trebamo podizati nacionalnu svijest o temi energetike i energetske neovisnosti.
Greencajt festival svakako je podigao svijest o ovim i brojnim drugim važnim temama iz područja održivosti i ekologije. A svi oni koji su uspješno proveli zelene i održive projekte u prošloj i ovoj godini, nagrađeni su najprestižnijom nacionalnom nagradom za okoliš - Green Prix.