Predikatna vina su vina koja u izuzetnim godinama i prikladnim uvjetima dozrijevanja grožđa na trsu, ovisno o postignutom stupnju prezrelosti grožđa te vremenu berbe i prerade, postižu posebnu kakvoću, a moraju biti proizvedena samo od grožđa preporučenih sorti za pojedino vinogorje. Predikatna vina su: vino kasne berbe, vino izborne berbe, vino izborne berbe bobica, vino izborne berbe prosušenih bobica i ledeno vino.
1. Vino kasne berbe proizvedeno je od grožđa koje je ubrano u sranju prezrelosti. Njegov mošt ima najmanje 94° Oechslea te ne smije biti doslađivan. Lijepe, suhe i sunčane jeseni iznimno su pogodne za vina kasne berbe te ćemo u takvim godinama dobiti vino izvanredne kakvoće, s mirisom i okusom zrelog grožđa.
2. Vino izborne berbe proizvedeno je isključivo od posebno izabranog grožđa kojem mošt sadrži najmanje 105° Oechslea. Izborna berba je kasna berba prilikom koje se iz ubranih grozdova odstrane sve nedozrele, oštećene i bolesne bobice. Sjeverozapadna Hrvatska te zapadna i srednja Slavonija su pogodne za izborne berbe.
3. Vino izborne berbe bobica proizvedeno je od izabranih, prezrelih i plemenitom plijesni napadnutih bobica. Njegov mošt ima najmanje 127° Oechslea. Kod ovakvog vina bitno je i obavezno grožđe napadnuto plemenitom plijesni. Ta su vina najčešće poluslatka ili slatka. Za postizanje okusa i usklađenosti potrebno je dozrijevanje 3 godine.
4. Vino izborne berbe prosušenih bobica proizvedeno je od izabranih prosušenih bobica čiji mošt sadrži najmanje 154° Oechslea. To je iznimno zahtjevna berba te ju je najčešće teško ostvariti zbog klimatskih prilika. Za ovu vrstu vina najčešće je 1/10 godina pogodna.
5. Ledeno vino proizvedeno je od grožđa koje je ubrano pri temperaturi od najmanje -7°C te prerađeno u smrznutom stanju. Mošt sadrži najmanje 127° Oechslea. To je aromatično vino žute jantarne boje, raskošnog bukea i specifičnoga slatko-kiselog okusa, s malo alkohola i puno neprovrelog šećera. Ledena vina ne nastaju svake sezone nego svake tri-četiri godine, a ona su po svojoj kakvoći iznimna, samo svakih pet do deset godina.
Proizvodnja predikatnih vina veoma je rasprostranjena je najpoznatije vinarije nalaze se u zemljama kontinentalne klime kao što su Njemačka (Rajna, Mosel), Francuska (Alsace i Sauternes), Austrija, Mađarska (Tokaj). U Hrvatskoj se predikatna vina proizvode u Slavoniji te u Srijemu odnosno Kutjevu i Iloku. Sva predikatna vina su najčešće slatkog okusa i
bogatog ekstrakta s mirisnim tvarima i alkoholom. Predikatna vina se proizvode u relativno malim količinama i vrlo su tražena. Vodeća sorta je graševina jer ona najbolje podnosi i krajnje odgođene rokove berbe.
Izvor: moj seminarski rad za fakultet