Trenutna globalna gospodarska kretanja u SAD-u i njihov utjecaj na globalno tržište dionica
Tijekom nekoliko turbulentnih tjedana početkom 2023. godine propale su brojne američke banke s ukupnom imovinom većom od 500 milijardi dolara, pri čemu su ostala goruća pitanja:
- što je točno pošlo po zlu,
- koliku bi štetu ova nepovoljna epizoda mogla prouzročiti bankarskom sustavu i gospodarstvu u cjelini,
- je li brza reakcija vlade bila model kontrole štete ili uzrok za nove probleme u budućnosti.
Silvergate Capital, Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank of New York propali su u ožujku 2023., a nakon njih First Republic Bank.
Silvergate i Signature pretrpjeli su štetu zbog svojih veza s kripto tržištem koje je bilo u procvatu i padu. SVB i First Republic bili su uhvaćeni u investicijsku zamku - brzo povećanje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi nakon nekoliko godina gotovo nulte vrijednosti.
Timur Turlov, izvršni direktor Freedom Honding Corp. i osnivač Freedom Finance Europe, kaže:
“Banke u SAD-u suočavaju se sa zanimljivim fenomenom koji se zove kamatni rizik. Ovaj rizik je daleko od toga da je najtipičniji, nije onaj na koji ljudi obraćaju pozornost. Puno je važnija okolnost hoće li dužnik vratiti novac ili ne. Rizici promjena kamatnih stopa u budućnosti ne smatraju se toliko važnim za financijske institucije.”
Banka Silicon Valley suočila se s rizikom relativno nemotivirane bankarske panike (tzv. "bank run") zbog zabrinutosti oko umanjenja vrijednosti portfelja. Prema riječima Turlova, gotovo niti jedna banka ne bi mogla izdržati situaciju u kojoj se našao SVB. Da se trenutna panika mogla zaustaviti, SVB bi mogao nastaviti s radom do danas.
U međuvremenu, Fed nastavlja povećavati ključnu stopu, pokušavajući prevladati visoku inflaciju, koja još nije počela pokazivati znakove održivog usporavanja.
Tržište rada u SAD-u i dalje je vrlo snažno, pa postoji mogućnost ponovnog povećanja kamata na sljedećem sastanku američkog regulatora, iako se tržište nada da će doći do dugo očekivane stanke.
Turlov dodaje:
“Vjerujem da će kamate u idućih deset godina biti puno više nego što su bile prethodnih deset godina, kada su bile gotovo nulte, što nije normalno za financijski sustav. Sada požari neće biti kolosalni, ali očito neće biti nula.”
Što se tiče inflacije, Timur Turlov vjeruje da se SAD neće morati dugo boriti s visokim cijenama.
Problem rastućih cijena bilo je oštro smanjenje ponude zbog prekida u opskrbnim lancima - nestašica robe dovela je do skoka inflacije. Čim se deficit neutralizira, cijene će pasti.