Izradom Nacionalnog plana stambene politike RH do 2030. godine, Vlada Republike Hrvatske želi omogućiti priuštivo, ugodno i kvalitetno stanovanje svojim građanima, uz povećanu energetsku učinkovitost i arhitektonsku kvalitetu životnog prostora.
Nacionalni plan stambene politike ima zadaću pobliže definirati posebne ciljeve u području stanovanja, a svrha je građanima priuštiti pristupačno stanovanje koje istodobno mora zadovoljiti utvrđene standarde kvalitete, a kroz istu je moguće težiti dodatnim ciljevima poput:
- smanjenja iseljavanja,
- stambenog zbrinjavanja mladih,
- naseljavanja deficitarnim kadrom,
- povećanja radne mobilnosti,
- olakšavanja života starijim osobama (program 65+),
- povećanja konkurentnosti domaćeg gospodarstva,
- izvrsnosti u arhitekturi,
- zelene i kružne stanogradnje,
- održive stanogradnje.
Nacionalni plan stambene politike je interdisciplinarni dokument za kojeg je potrebna suradnja stručnjaka iz područja: arhitekture, urbanizma, graditeljstva, sociologije, demografije i ekonomije, te prema tim zahtjevima formirana je radna skupina za izradu strateškog dokumenta o stanovanju.
Polazne teze za izradu Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine su:
- Stanovanje je jedna od osnovnih ljudskih potreba, a dom predstavlja temelj stabilnosti i sigurnosti pojedinca i obitelji.
- Ponuda na stambenom tržištu ne može zadovoljiti potrebe, a cijene stambenih nekretnina stalno su u porastu.
- Republika Hrvatska izrazito je geografski i ekonomski heterogena, što predstavlja poseban izazov u kreiraju Nacionalnog plana.
- Prema podatcima iz Dugoročne strategije obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine (NN 140/2020), od ukupnog broja nastanjenih stambenih jedinica u RH koje se koriste za stalno stanovanje 97,28 % je u privatnom, a 2,72% u ostalim oblicima vlasništva.
- Prema istraživanju Svjetske banke (2022.), danas oko 56% svjetske populacije — 4,4 milijarde stanovnika — živi u gradovima, a očekuje se da će se ovaj trend nastaviti s urbanim stanovništvom koje će se do 2050. više nego udvostručiti u odnosu na sadašnju veličinu, a tada će gotovo 7 od 10 ljudi živjeti u gradovima.