Kako izraditi atraktivan video koji privlači [ali i zadržava] pažnju gledatelja?
1. Napravi hook.
Raspon pažnje na društvenim mrežama iz godine u godinu sve je kraći. Uzevši to u obzir, video želiš započeti “ravno u glavu”. Stoga je uvod svojevrsni mamac pomoću kojega imamo priliku privući pažnju gledatelja ili je zauvijek izgubiti.
U nastavku donosim ideje za stvaranje hooka. Video možeš započeti:
- konciznom izjavom o čemu će biti riječ u videu,
- postavljanjem pitanja vezanog uz temu,
- iznošenjem kontroverznog/ čvrstog/ neočekivanog stava o temi,
- kreiranjem boli tako što ćeš u svega nekoliko sekundi opisati problem i neugodno stanje s kojim se tvoj gledatelj trenutno susreće ili pak
- blooperom.
2. Sažeto pokaži svoju ekspertizu/vještine/talente u središnjem dijelu videa.
Razrada je "meso" skripta - glavni razlog zbog kojega je publika kliknula na tvoj video. To je dio videa u kojemu imaš mogućnost iskazati svu svoju genijalnost, stručnost, talente. Budi zabavna, razvij svoj jedinstven stil komunikacije i budi straight-to-the point.
3. Pozovi gledatelje na akciju.
Ovisno o tome je li tvoj video edukativni ili sadrži i prodajne elemente; o kakvoj se temi radi te na koji način želiš motivirati gledatelje za daljnji korak - za kraj ćeš ih pozvati na akciju. U jednom će videu to biti poziv da ostave komentar u obliku odgovora na specifično pitanje koje si im postavila, u drugom će to biti poziv da video podijele na svom profilu ako im se svidio, a u trećem ćeš ih možda pozvati da ti se jave za rad s tobom 1:1.
4. Napiši kvalitetan naslov.
Ako naslov videa nije dovoljno zanimljiv, publika vrlo vjerojatno neće ni kliknuti na njega. Glavna svrha svakog kvalitetnog naslova je postaviti očekivanje i potaknuti znatiželju gledatelja. Najlakši način da vidiš što funkcionira tako je da istražiš što tvoja publika najčešće pretražuje na YouTubeu te kakvi videi u tvojoj branši imaju najviše pregleda.
5. Dizajniraj atraktivnu naslovnu fotografiju [eng. thumbnail].
Naslovna fotografija je, uz sam naslov, najčešće glavni razlog na osnovu kojega publika donosi odluku hoće li pogledati video ili ne. Za dizajn thumbnaila nije ti potrebno poznavanje kompleksnih i naprednih alata poput Photoshopa - tu su i besplatne, jednostavne i kvalitetne alternative poput Canve.
Bonus savjeti:
1. Snimaj u segmentima.
Ako u svoja videa želiš dodati dinamiku, najlakši način da to učiniš je podijeliti skript na određen broj segmenata koje ćeš snimati na zasebnim mjestima.
2. Inkorporiraj b-roll i ostale vizualne elemente u video.
Unaprijedi svoj storytelling kroz snimanje dodatnih materijala i video editing. B-roll svaka je dodatna snimka koja nadograđuje tvoju glavnu snimku. Videa obogati tekstom, grafičkim elementima, fotografijama, emojijima, animacijama i tako povećaj retenciju publike u svojim videima.
3. Obogati video glazbenom pozadinom i zvučnim efektima.
Zvuk u videu stvara i do 50% doživljaja. Pozadinska glazba i zvučni efekti upotpunjuju atmosferu i pojačavaju angažman gledatelja.
Sve o kreiranju zabavno-edukativnog videosadržaja za društvene mreže saznaj na https://enarajic.com/video-start-online-program/.