Monika Kiris u rubrici Posao od

Isplati li se biti virtualni asistent u Hrvatskoj?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+9 glasa
Redakcija od

Zanimanje virtualnog asistenta u Hrvatskoj većinskim dijelom čine visokoobrazovane žene koje imaju prethodno radno iskustvo iz srodnih područja, a sada svoje usluge nude samostalno putem vlastitih obrta ili tvrtki surađujući s domaćim poduzetnicima kojima najčešće pomažu oko zadataka iz područja administracije, operative, organizacije i marketinga.

Točan broj virtualnih asistenata koji svoje usluge pružaju u Hrvatskoj nemoguće je odrediti jer ne postoji službeni registar virtualnih asistenata, no rezultati istraživanja pokazuju da danas u Hrvatskoj ima oko 400 aktivnih virtualnih asistenata, pri čemu Hrvatska dobije oko 100 novih virtualnih asistenata godišnje.

Brza i laka zarada nije glavni motiv za ulazak u ovaj posao

Iako je prosječna cijena sata usluge virtualne asistencije u Hrvatskoj porasla je s 15,26 eura 2020. godine na 20,50 eura po satu 2023. godine, većina virtualnih asistenata se neće brzo i lako obogatiti baveći se samo virtualnom asistencijom.

Ako računamo da virtualni asistent u prosjeku naplati 3 sata dnevno jer naplaćuju isključivo efektivne, tj. produktivne sate, dolazimo do prosječnih mjesečnih (bruto) prihoda od 1.230 eura (3 sata x 20 radnih dana x 20,50 EUR). U usporedbi s tim, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Hrvatskoj je za travanj 2023. godine iznosila 1.122 eura.

Unatoč tome što ovaj posao ne rezultira lakom i brzom zaradom, samostalnost i fleksibilnost koja ide uz ovaj posao čini virtualne asistente jako zadovoljnima.

Strah od promjena i novih načina suradnje glavna kočnica rastu

Nažalost, većina domaćih poduzetnika će radije i dalje podnositi svakodnevnu preopterećenost na koju su navikli nego uvesti promjene i inovacije u svoje poslovanje, odnosno započeti suradnju s virtualnim asistentima. 

Upravo zbog toga suradnja između poduzetnika i virtualnih asistenata stagnira usprkos sve većoj informiranosti. 

Više informacija o virtualnim asistentima u Hrvatskoj pronađite u detaljnom istraživanju na linku.

Borna Matić od
znači - ne isplati se? (rofl)
Sanja Veletanlić od
Ne isplati se ako tražite brzu i laku zaradu. Ako tražite ozbiljan posao koji Vam pruža fleksibilnost i samostalnost, i ako ste dobri u tome što radite, onda se isplati.‌
+6 glasa
Martina Žgomba od

Apsolutno da – ali uz pravi pristup i strategiju. Posao virtualnog asistenta u Hrvatskoj postaje sve traženiji jer sve više poduzetnika, freelancera i manjih tvrtki prepoznaje vrijednost delegiranja zadataka kako bi se mogli fokusirati na rast poslovanja.

Jedna od najvećih prednosti ovog posla je fleksibilnost – VA može raditi od kuće, birati s kim želi surađivati i kako će organizirati svoje vrijeme. Također, tržište nije ograničeno samo na Hrvatsku, već se otvara mogućnost rada s klijentima iz regije ili čak cijelog svijeta, gdje su satnice često više.

Naravno, kao i svaki poduzetnički pothvat, VA poslovanje nosi svoje izazove. Nije dovoljno samo pokrenuti posao – potrebno je znati kako se pozicionirati, privući klijente i kontinuirano razvijati svoje vještine. No, ako se to radi strateški, mogućnosti su ogromne.

Tijekom godina sam vidjela kako su mnoge žene kroz moj program "Postani virtualni asistent" izgradile uspješnu karijeru, osigurale stabilne prihode i postale samostalne poduzetnice. Dakle, ne samo da se isplati biti VA u Hrvatskoj, nego je to prilika za dugoročno održiv i ispunjavajući posao za one koji su spremni ulagati u sebe i svoje znanje.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

1 odgovor 162 👀
1 odgovor 41 👀
3 odgovora 702 👀
1 odgovor 182 👀

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.7k pitanja

25.5k odgovora

10.2k komentara

1.7k korisnika

...