U arheološkom smislu - riječ kultura se odnosi na skup materijalnih i nematerijalnih obilježja zajednice, uključujući jezik, religiju, umjetnost, tehnologiju i način života.
Riječ civilizacija se, u arheološkom smislu, odnosi na napredniju formu kulture koja se odlikuje još i urbanizacijom, pismom, složenom društvenom organizacijom i vladom.
Uobičajeno je da se u arheologiji koristi izraz "stare civilizacije" za opisivanje naprednih ljudskih društava koja su postojala u prošlosti, poput Sumerske, Egipatske, Grčke i Rimske civilizacije. Međutim, neki arheolozi izbjegavaju ovaj izraz jer smatraju da može implicirati da su ove civilizacije superiorne drugima.
S obzirom da najstarija zajednica Vinča nije imala razvijeno pismo, složenu društvenu organizaciju ili vladu, nazivamo ju Vinča kulutrom, a ne Vinča civilizacijom. Stoga je jasno da razvijenije ljudske zajednice su - civilizacije, a one manje razvijene - kulture.
Ipak, vidim da se u suvremenom arheološkom vokabularu, sve češće se koristi izraz "stare kulture" kako bi se izbjegla ova razlika. Izraz "stara kultura" se odnosi na sve ljudske zajednice koje su postojale u prošlosti, bez obzira na njihov stupanj razvoja. Znači i stara kultura Vinča, ali i stara kultura Rimljana.
U konačnici, razlika između riječi kultura i civilizacija u arheološkom smislu je relativna. Više je pitanje terminologije nego stvarne razlike između društava.