Istina. To je ona priča o nuli i kako je nula kroz povijest nastala kao broj koji ne postoji! A danas nulu shvaćamo zdravo za gotovo - kao broj. Naime, nekad davno - nula jednostavno nije postojala. Niti kao shvaćanje pa onda ne i u matematici. Osim u nekim dijelovima svijeta.
Priča o nuli kaže da je indijski matematičar Madhava iz Sangamagrame (1340. – 1425.) u XV. stoljeću dokazao upravo to da je nula najmoćniji broj u matematici. Taj matematičar je bio pionir u razvoju infinitezimalnog računa (ako ste matematičar - znate za ovo, a ako niste stavio sam link na Wikipediju). Njegove su formule za sinus, kosinus i tangentu bile točnije od bilo kojih drugih koje su postojale u to vrijeme.
Iako se za nulu se znalo i prije. Nula je bila poznata u Indiji već u VII. stoljeću. Ali nije bila prepoznata njena važnost i snaga sve do XV. stoljeća. Od tada pa do danas, nula je postala sastavni dio brojevnih sustava, a pogotovo je neizbježna danas u informatici.
U svojim istraživanjima, Madhava je sam otkrio da je upravo broj nula ključ za razumijevanje mnogih matematičkih koncepata. Npr. pokazao je da je nula:
- korijen svih polinoma,
- da je granica svih brojeva i
- da je ključ za razumijevanje beskonačnih brojeva.
Njegova istraživanja su imala ogroman utjecaj na razvoj matematike i fizike, pa je na kraju došao do teze da je zbog toga nula najmoćniji broj u svemiru. Tvrdio da je nula početak i kraj svega. Da je nula ključ za razumijevanje stvaranja i uništenja. I tako je nula postala bitan faktor u matematici. Nulu danas normalno koristimo i shvaćamo u svakodnevnici iako ona bitnu vrijednost u matematici.