Odredbom sadržanom Zakonu o trgovačkim društvima (ZTD) zakonodavac je napisao da se poslovni udjeli mogu prenositi. A to u biti znači prijenos poslovanja za koji pitate. Vjerojatno mislite na cijelo društvo (d.o.o.), ali može se i dio (udio) u društvu. Sve što potrebno, kako je Frenki već napisao, je ugovor sklopljen u obliku javnobilježničkog akta ili privatne isprave koju potvrđuje javni bilježnik.
Neću ići u detalje, ali to pitajte odvjetnika ili javnog bilježnika gdje tu možete društvenim ugovorom, kod tog prijenosa poslovnog udjela, postaviti i neki drugi uvjeti koji Vama odgovaraju. Recimo stavite da je za to potrebna suglasnost drugih članova društva (ako ih ima). No, to sam samo naveo kao primjer.
Kod prijenosa poslovanja društva također, pazite još i na činjenicu da poslovni
udio društva može predstavljati bračnu stečevinu. Bračna stečevina definirana je u članku Obiteljskim zakonom, te predstavlja imovinu koju su bračni drugovi stekli radom
za vrijeme trajanja bračne zajednice. Ne spominjem ovo bez razloga! Jasno Vam je valjda da ste Vi i Vaš bračni drug u jednakim dijelovima - suvlasnici bračne stečevine. Naravno, ako se niste drugačije ugovorili prilikom sklapanja braka. Pazite da se i Vama ne dogodi problem jer jednostrano raspolaganje poslovnim djelom društva, bez suglasnosti bračnog druga (Vaše žene), može biti razlog kasnije sudske parnice u kojoj se pobija takav pravni posao prijenosa poslovanja kao nezakonit pravni posao.
Troškovi postupka prodaje poslovanja društva
Ovo će Vas isto zanimati. Ako je sve čisto, troškovi usluga javnog bilježnika predstavljaju Vam jedini obvezni trošak kod ove prodaje. Sama cijena usluge ovisi o dogovorenoj prodajnoj cijeni društva kupcu gdje minimalni trošak javnog bilježnika kreće se u iznosu od oko 550 eura, a proces prodaje započinje sastavljanjem ugovora o prijenosu poslovnog udjela, koji obično sastavlja odvjetnik (skuplje), iako može i javni bilježnik (jeftinije).
Kod odvjetnika, cijena sastavljanja ugovora također je vezana uz dogovorenu prodajnu cijenu. Ako je prodaja poslovanja društva jednostavna, bez dodatnih uvjeta koje sam navodio gore, najjeftinije Vam to napravi javni bilježnik.
Prodajom poslovanja društva dolazi do promjene vlasnika, a to onda dovodi do promjene društvenog ili osnivačkog ugovora (to sigurno imate jer to je temeljni akt svakog društva), a svaka promjena zahtijeva objavu u Narodnim novinama.
- Cijena jedne objave u Narodnim novinama je oko 27 €.
- Također je potrebno platiti i 33 € sudskih pristojbi zbog promjene na Trgovačkom sudu.
Nema poreza!
I jedan vrlo drag podatak za kraj. Šećer na kraju! Novac koji ste kao fizička osoba (prodavatelj, odnosni Vi) stekli prodajom društva kupcu smatra se tzv. kapitalnim dobitkom i kao takav se u Republici Hrvatskoj ne oporezuje jer se smatra izuzećem ("...osim kapitalnih dobitaka po osnovi otuđenja udjela u kapitalu trgovačkog društva koji nisu prenosivi na tržištu kapitala u skladu s posebnim propisom" - to je najvjerojatnije Vaše društvo - Vaš d.o.o.).