Najbolje da napravite plan prijenosa tih vrijednosti Vaše kompanije. I to na temelju prikupljenih informacija. Razgovarajte prvo s drugim vlasnicima, konzultantima, članovima obitelji i budućim nasljednicima. Sakupite sve što ste saznali u dokument koji možete nazvati upravo kako ste napisali ("vlasnička poslovna politika").
Cilj ovog spomenutog prikupljanja informacija i savjetovanja, sa svim uključenim stranama kojih se taj proces tiče, je neka vrsta predviđanja svih mogućih pozitivnih, ali i negativnih posljedica. Tako da konačno odabran popis stavki, koji čine Vašu poslovnu politiku, može jasno biti artikuliran - što se traži i kako - jer to će na kraju krajeva utjecati na budući (rekla bih i privatni, iako mislim na poslovni) život Vas kao vlasnika, cjelokupnog poduzeća i svih uključenih u ovaj proces.
No, ponavljam, budite svijesni da promjenom vlasničke ili upravljačke strukture poduzeća često, ako ne i uvijek - zahtijevati će promjene u Vašem poduzeću.
Definirana vlasnička poslovna politika može utjecati na povećanje broja suvlasnika u poduzeću. A tu je važno da svi vlasnici, zajedno sa novim profesionalnim menadžerom, imaju zajedničku perspektivu budućeg razvoja poduzeća.
Upravo je prijenos poslovanja pravi trenutak u kojem je važno da odredite svoju vlasničku politiku. Ona će sadržavati i želje i smjernice vlasnika. Tu Vam preporučam da se fokusirate na stvari koje su vezane uz osnovne vrijednosti na kojima Vi kao vlasnik žele temeljiti poduzeće u budućnosti. Dodajte svakako i neki plan provođenja poslovnih aktivnosti. Zatim i plan željenih financijskih rezultata. Definirajte odgovornosti i ovlasti
suvlasnika i/ili profesionalnog menadžera. A ne zaboravite i na odluku vezanu uz podjelu dobiti. I ono što najviše može "boljeti" Vas kao dosadašnjeg vlasnika - sudjelovanje Vas i ostalih suvlasnika u upravi (u odlučivanju!!!) i buduće odvijanje prijenosa poslovanja.
Vlasnička poslovna politika važan je korak jer omogućuje da Vaše želje kao vlasnika poduzeća, a vezane uz upravljanje poduzećem i odnosom s vanjskim članovima uprave i/ili suvlasništva ne dođu u sukoba s ostalima kako biste izbjegli sve možebitne nesuglasice.
Kada postoji nekoliko vlasnika poduzeća, a pogotovo kada još dodatno nemate vanjskog menadžera Već suvlasnici su u upravi, postoji potreba za uspostavljanjem grupiranja suvlasnika radi usaglašavanja stavova vezanih uz upravljanje poduzećem isključivo među vlasnicima poduzeća. Dobro prije razmislite da li to želite u budućnosti za poslovanje Vaše tvrtke, odnosno da li želite prepustiti "uzde" poduzeća jednoj ili više osoba?