„Svako četvrto dijete u Hrvatskoj žrtva je digitalnog nasilja“
...poručili su stručnjaci na okruglom stolu „Svaka sekunda je važna: Učinimo internet sigurnim za djecu“ koju je održala organizacija Justice Initiative u Zagrebu.
Svoje stručno mišljenje o zabrinjavajućim brojkama komentirali su:
- Tomislav Ramljak iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i Centra za sigurniji internet,
- Iva Turčin iz A1 Hrvatska,
- Marija Crnković iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba, a
- Lucija Vejmelka, profesorica s Pravnog fakulteta, prezentirala je rezultate istraživanja deShame Hrvatska.
Guido Fluri, osnivač Justice Initiative, ističe:
„Sadržaj zlostavljanja djece kruži alarmantnom brzinom. U 2021. godini bilo je 32 milijuna prijava sa sumnjom na seksualno iskorištavanje djece na internetu diljem svijeta. To su šokantne brojke, jer iza svake fotografije stoji zlostavljanje jednog djeteta. Problem nije daleko, nije riječ o SAD-u, Aziji ili Africi. Sama Europa je postala središte kada je riječ o širenju slika zlostavljanja. Preko 60% svjetskog sadržaja seksualnog zlostavljanja djece pohranjeno je na poslužiteljima unutar EU-a“
Organizacija Justice Initiative reagira na slučajeve zlostavljanja djece diljem Europe, a cilj joj je podizanje svijesti o ozbiljnosti situacije i uspostavljanje sustava prevencije i zaštite za mlade.
Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i Centra za sigurniji internet, rekao je:
„Iza svake slike ili video zapisa je stvarna patnja djeteta, koja je možda počela samo prvom porukom na društvenim mrežama. Mnogo toga možemo napraviti da se zastrašujući niz zlostavljanja djece smanji i konačno zaustavi. Kao društvo smo odgovorni i moramo napraviti više u prevenciji i zaštiti djece na internetu."
Kako zaštititi djecu?
Jedan od načina podrške u prevenciji i zaštiti je i provedba peticije, koja ima za cilj podržati zakonske mjere protiv nasilja nad djecom, počevši od upotrebe odgovarajućih alata za prepoznavanje i prevenciju.
Peticija je u Hrvatskoj do sada prikupila preko 20 000 potpisa, sve s ciljem da se izrazi podrška prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju pravila za sprečavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece.
Predložena bi pravila obvezivala pružatelje da otkriju, prijave i uklone materijal seksualnog zlostavljanja djece na svojim uslugama.