AI2FUTURE konferencija o regulativi i novim dosezima u umjetnoj inteligenciji
Na završnom danu AI2Future konferencije, sudionici su imali priliku sudjelovati u 19 predavanja i dvije panel diskusije koje su se odvijale u tri različita programska smjera (inženjerski, poslovni, istraživački). Ova konferencija, koja se ističe kao jedina domaća posvećena isključivo umjetnoj inteligenciji, okupila je preko 400 sudionika, uključujući developere, entuzijaste za umjetnu inteligenciju te predstavnike tvrtki i startupova čije poslovanje ovisi o upotrebi umjetne inteligencije.
Tijekom dana na tri konferencijske pozornice razgovaralo se o različitim aspektima primjene umjetne inteligencije u poslovima osiguranja, farmaciji i maloprodaji, zakonodavnoj regulativi, te općenito o načinima na koje umjetna inteligencija mijenja način poslovanja. Sudionici su također imali priliku saznati više o znanstvenim istraživanjima na hrvatskim fakultetima te o najnovijim dostignućima u istraživanju koja čine umjetnu inteligenciju još primjenjivijom.
Inženjerski smjer
Matko Bošnjak
Na inženjerskom smjeru, Matko Bošnjak iz Google DeepMinda održao je predavanje Demistifikacija modela vizualnog jezika, naglašavajući kako je model vizualnog jezika Flamingo, razvijen od strane Google DeepMinda, sposoban za prepoznavanje i opisivanje sadržaja kratkih YouTube videa, rješavajući tako problem pretraživanja i razumijevanja video sadržaja.
Ivan Vulić (Sveučilište u Cambridgeu i Poly AI) govorio je o modularnom dubokom učenju i predstavio niz modularnih i parametarski učinkovitih tehnika.
Jozo Džakula (Konzum) i Petra Hajduković (M Start) predstavili su Konzum Smart - prvu pametnu prodavaonicu u regiji, u kojoj umjetna inteligencija omogućava najjednostavnije iskustvo kupovine, pri čemu nema blagajni niti je potrebno skenirati artikle – kupci na ulasku skeniraju QR kod iz mobilne aplikacije, uzimaju artikle, a plaćanje je automatski putem kartice koju je kupac unio u aplikaciju.
Ana Zovko
Poslovni smjer
Ana Zovko iz Croatia osiguranja i Roberto Kutić iz Infobipa predstavili su primjenu umjetne inteligencije u osiguranju, istaknuvši prvo 100% digitalno osiguranje u Hrvatskoj, LAQO.
Panel: Snalaženje u regulatornom krajoliku: umjetna inteligencija i politika u digitalno doba
U panel raspravi Snalaženje u regulatornom krajoliku: umjetna inteligencija i politika u digitalno doba, koju je moderirala Marijana Šarolić Robić, a sudionici su bili: Dino Pinjo (Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja), Milly Doolan (Euronavigator), Orestis Trasanidis (EIT Community) i Igor Zgrabljić (Google), koji su razgovarali o napretku EU regulative u području umjetne inteligencije i njenom utjecaju na poslovanje. Svi su se složili da je važno nastaviti educirati javnost o prednostima umjetne inteligencije te da nepovratno mijenja poslovanje pa naglasak treba biti na stjecanju novih vještina za poslovanje u eri umjetne inteligencije.
Na panelu Poslovna evolucija koju pokreće umjetna inteligencija: upravljanje zaposlenicima i ostale promjene Luka Baranović razgovarao je s Mojcom Domiter (Atlantic grupa), Ivanom Mandušić Hrupački (Fortenova grupa), Gordanom Krekovićem (Visage technologies) i Smiljom Plišić Velimirović (Hrvatski Telekom) kako umjetna inteligencija mijenja ne samo upravljanje zaposlenicima, već i druge poslovne procese.
Istraživački smjer
David Dukić s FER-a predstavio je TakeLab Retriever platformu koja koristi algoritme za rudarenje teksta i velike jezične modele za automatsku analizu i sažimanje članaka s hrvatskih web portala. Platforma može analizirati i smisleno predstaviti oko 8 milijuna hrvatskih članaka objavljenih u posljednjih 20 godina.
Ema Puljak, doktorandica koja radi na kvantnom računarstvu i strojnom učenju na CERN-u, govorila je o kvantnom računarstvu i njegovoj primjeni u umjetnoj inteligenciji. Objasnila je što čini kvantna računala iznimno snažnima te kako ona mogu koristiti području umjetne inteligencije.
Službeni jezik konferencije je engleski, a više informacija o programu možete pronaći putem linka.
Foto: Lahorka Cvitković / PR agencija Drukčije