Podučavanje zaposlenika o agilnom pristupu rješavanju problema ključni je korak u poticanju kulture prilagodljivosti, suradnje i inovativnosti unutar organizacije. Agilna metodologija, koja je nastala u razvoju softvera, ali se unazad nekoliko godina proširila na gotovo sve industrije, naglašava iterativne procese, povratne informacije korisnika i timski rad.
Zbog toga je dobro provesti interaktivne treninge kako zaposlenici upoznali temeljna načela, povijest i različite okvire pristupa agilnoj metodologiji. Naravno, sam trening ne garantira da će zaposlenici prihvatiti pa je na menadžerima da promoviraju i nadgledaju primjenu agilne metodologije u svakodnevnom radu uz stalne i kvalitetne povratne informacije. Ako su menadžeri usklađeni s agilnim načinom rada onda će ga prihvatiti i članovi njihovih timova. U tome veliku ulogu igraju povratne informacije koje su u agilnom načinu rada postavljene tako da se ne mogu izbjeći bez obzira daju li ih krajnji korisnici ili interni kupci u poduzeću.
Ovakav način rada omogućuje lakše prihvaćanje promjena jer je softverski podržan i zahtijeva od svih uključenih da ga se pridržavaju pa jednom uključena promjena mora biti vrlo brzo prihvaćena bez obzira sviđa nam li se, je li smislena ili potrebna jer naše odbijanje te promjene dovodi do zastoja u cijelom procesu koji se reflektira na sve uključene.
dr. sc. Igor Pureta
Krizni menadžement (ramiro.hr)