Katarina Pofuk u rubrici Poslovanje od
Kako je tekao proces?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

3 odgovor(a)

+16 glasa
Frenki (Ilija) Atajić od
Stara poslovica kaže - Dobra Organizacija je više od pola posla - a, ja bih dodao - bez dobre organizacije, nema nikakvog posla, kad sam 90-te počeo sa privatnim biznisom, kupio sam u njemačkoj jedan dostavni kombi na kojemu je , poviše šajbe več pisalo - Kreativitas in unsert đob (kreativnost je važnija od posla) i, to se pokazalo, kao sveto pravilo .! Osobnu novinu koju sam uveo u posao - bavio sam se - od proizvodnje - veleprodaje i maloprodaje - gdje sam svim okupljenim djelatnicima na sastanku javno rekao - Kradite jedan od drugoga - tko ukrade, ja ga još nagradim . Princip se sastojao na Osobnoj kontroli, svog dijela odgovornosti..(uz navedenu veleprodaju i maloprodaju - bavio sam se proizvodnjom kave) npr. radnik u pržionici vodi računa(uz proizvodnju) samo u ulaznoj i izlaznoj količini gotove kave prema skladištu veleprodaje,(tu, njegova odgovornost završava) a odatle, uz ostale artikle ista završava u maloprodajnim objektima. Ako dobavljač sirove kave umjesto 1.000.kg sirove kave,,,uvali,,djelatniku u pržionici 900.kg - to ide na njegovu štetu - ako, pržioničar, u skladište veleprodaje, umjesto 500.kg ,,uvali,, 450.kg, - 50.kg, je njegovo - a, ako umjesto 500 isporuči 550 , to ide na njegovu štetu - i , taj sistem ,,samo-kontrole,, kreče od ulaska Sirovine u proizvodnju - preko skladišta veleprodaje, sa preko 1.000 artikala (gdje su se snabdjevali i određeni  maloprodajni trgovci ) sve do naših 15 maloprodajnih trgovina. Ako dostavljač robe, u jednu trgovinu dostavi naručenih 30 artikala, i ako trgovac koji zaprima navedenu robu, ne vodi računa o točnim količinama među tih 30 vrsta artikala - to, ide njemu na štetu - dostavljač navedene robe, predaje robu, kad ju trgovac prebroji - potpiše mu dostavnicu i stavi svoj pečat, predaje navedenom dostavljaču novčani promet, od jučerašnjeg dana - za što mu preuzimatelj izdaje potpisanu Primku gotovine sa svojim potpisom i svojim pečatom, ako mu je trgovac, umjesto npr. 5.000.kn, ,,,uvali,, 4.800. - to ide na štetu - dostavljača. (dostavljač dovozi naručenu robu - preuzima promet od prethodnog dana - naruđbu zasutra - kupi praznu ambalažu ) Svaki djelatnik na odgovornom mjestu je imao ,,svoj,, pečat. Cijeli sistem je funkcionirao više nego odlično - družimo se skupa, pijemo kave - roštiljamo..itd,,ali, posao je posa - Samo-kontrola odgovornosti u dijelu posla koji ti je zadan. (pred dolazak stranih lanaca - sve sam rasprodao - od proizvodnje do maloprodajnih mjesta, jer sam osjetio, da je to - kraj malim trgovcima i proizvođačima, i to se pokazalo - ispravan potez )
+14 glasa
Igor Pureta od
uređen od Igor Pureta
 
Najbolji odgovor

Organizacijski dizajn ključna je komponenta uspjeha organizacije i alat je koji može značajno poboljšati njen učinak, učinkovitost i prilagodljivost. To je promišljen i stalan proces koji nastoji strukturirati organizaciju na način koji je u skladu s njezinom poslovnom strategijom i ciljevima. Krajnji cilj mu je optimizirati korištenje ljudskih resursa, osiguravajući da se vještine i sposobnosti pojedinaca učinkovito iskoriste za provedbu ciljeva.

To znači da je organizacijski dizajn promjenjiv jer se mora prilagođavati životnim fazama poduzeća odnosno zahtjevima tržišta ili dionika. Organizacija mora ostati budna, nadzirući i ocjenjujući svoju organizacijsku učinkovitost kroz različite pokazatelje, kao što su zadovoljstvo kupaca, angažman zaposlenika, rast prihoda i tržišni udio. Ove metrike služe kao barometri zdravlja organizacije, dajući dragocjene uvide za prilagodbe i poboljšanja.

U mojoj karijeri nije bilo situacija u kojima je trebalo spašavati organizaciju, ali je bilo mnogo situacija kada se organizacijski dizajn morao mijenjati kako bi zadovoljio potrebe svog postojanja. Uglavnom se radilo o razvoju poduzeća koja su nadrasla svoju svrhu pa su zahtijevala ili zapošljavanje novih ljudi, osnivanje novih poslovnica ili preustroj odjela. To nisu bile jednostavne zadaće i bilo ih je potrebno provesti na kvalitetan način kako se postojeći zaposlenici ne bi prepali, pogubili i napustili poduzeće te kako bi se željeni ciljevi usprkos svim promjenama ostvarili i držali temelje budućeg ustroja koji je trebao, i jest donio još bolje rezultate.

dr. sc. Igor Pureta
Timski coaching (ramiro.hr)

+3 glasa
Omar Husejnagić od

Obzirom da je moja dosadašnja karijera kratka i na samom početku, ja osobno nemam takav primjer iz svoje karijere. Sjećam se jednog slućaja koji sam analizirao tijekom studija na Fakultetu za ekonomiju i društvene znanosti, kada se je tvrtka IBM suočavala sa teškim financijskim izazovima, bilježeći rekordne gubitke u 1993. godine. Tvrtka je bila opterećena birokracijom, neučinkovitošću i nedostatkom fokusa. Godine 1993. Louis V. Gerstner, Jr. je bio imenovan novim CEO-om IBM-a i on je proveo niz organizacijskih promjena koje su odigrale presudnu ulogu u spašavanju tvrtke.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

1 odgovor 257 👀
1 odgovor 528 👀
1 odgovor 495 👀
Robert Mali 12.04.2016. pitanje u rubrici Poslovanje od Robert Mali
1 odgovor 4.4k 👀

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.7k pitanja

25.5k odgovora

10.2k komentara

1.7k korisnika

...