Redakcija u rubrici Stanovanje od

Kako rade mramorni radijatori kod grijanja prostora?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+14 glasa
Hrvoje Hladnik od

Grijanje na mramorne ploče (na struju)

Kako postoji više izvedbi grijanja "na struju" (npr. grijalica, kalorifer, podno grijanje na struju koje se stavlja ispod keramičkih pločica ili laminata, itd.), tako imamo i grijanje putem mramornih ploča. Kao i uvijek, za grijanje prostora potrebno je odabrati odgovarajuću snagu grijanja. Ovisno o toplinskoj izolaciji prostora, snaga grijanja trebala bi iznositi od 80 W/m2 do 120 W/m2.

Grijača mramorna ploča se priključuje na izvor napajanja preko sobnog termostata. Termostat, kao i kod drugih oblika grijanja, omogućuje regulaciju željene temperature u prostoriji.

Grijanje na mramorne ploče je učinkovito i štedi energiju. Priključeno 24 sata dnevno na struju, grijanje troši oko 400 do 500 W/m2 dnevno (ili oko 0,4 do 0,5 kW/m2 dnevno). To je otprilike 1,5 € po m2 mjesečno. Na primjer, za stan od 60 m2, to je oko 90 € mjesečno na računu potrošnje struje.

Grijače ploče se jednostavno i brzo montiraju na bilo koji zid u prostoriji. Različiti uzorci mramora omogućuju da grijanje ne narušava estetsku vrijednost prostora već ju može i upotpuniti. :)

Grijanje na mramorne ploče može se izvesti kao cjelovito ili parcijalno grijanje, ovisno o tome kako ste zamislili u prostoru.

Ivan Đerek od
nema do centralnog grijanja‌
+6 glasa
Frenki (Ilija) Atajić od
Grijanje na mramorne ploče, koje se montiraju na zid, je staro, po mom sječanju, oko 40.g. u hr, je patent donesao jedan hrvat iz amerike, na otok krk - točnije u punat, gdje je počela, krajem 80-tih prva manuelna proizvodnja istih. Princip je , skoro kao izrada svemirskog broda - zamislite grijač iz bojlera, kako sa zadnje strane grije kamenu ploču .
Borna Matić od
Haha! Stara tehnologija. Da.

Danas su je malo unaprijedili. Ima kameni radijator na WIFI za daljinsko paljenje i gašenje.‌
Frenki (Ilija) Atajić od
uređen od Frenki (Ilija) Atajić
Točno - Borna - sve se svodi na što manji utrošak energije i što duže zadržavanje iste na određenoj površini, a mramor, kao i ostalo kamenje - posebno vulkansko, ima mogučnost dugog zadržavanje topline - ovi su u puntu, počeli sa bračkim mramorom - malo je, pomekan, ali je zato dosta jeftin i mekan za obradu - jer su grijači postavljeni, kao u nekoj kanalici - šamot, zadržava još duže toplinu - ali isti je sklon pucanju, ako se radeveči elementi. - po, meni, to možeš uz malo alata sam napraviti u garaži - sve što ti treba za izradu kupiš u prvoj trgovini - a, mramornu ili granitnu ploču, po svom izboru boje - dimenzija kupiš kod kamenorezaca.
Sad, možeš uštediti jako puno, čak do 50% energije - ako ugradiš posebne filtere - sistem radi na principu, da izvlači iz prostora topli zrak, pročisti ga od - mirisa i prašine i ponovo istu toplinu vrati nazad u isti prostor -a, dok navedena toplina putuje do sistema za čišćenje,, cijevi prolaze kroz vodu - tako da uz malo dogrijavanje iste, imaš i toplu vodu za tuširanje cijeli dan - posebno, sad kad su kuče ,,upakovane,, u stiropor i silikonske fasade, tako da nema hlađenja zidova sa vanjske strane- što bi, kod klasičnog grijanja i stare gradnje, svelo potrošnju energije čak do 80% jer, samo dogrijavaš zagrijani prostor.‌
Znatko od
Molimo Vas da odgovore pišete kao odgovore, a komentare kao komentare. Ovdje je komentar bio napisan kao odgovor.‌

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

2 odgovora 436 👀
1 odgovor 1.9k 👀
2 odgovora 1.2k 👀
1 odgovor 358 👀
Znatko predstavlja

Zdravlje i tehnologija u doba klimatskih promjena

Zagreb
2. travnja 2025.

BESPLATNE PRIJAVE

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.7k pitanja

25.5k odgovora

10.3k komentara

1.7k korisnika

...