U listopadu 2023. zabilježen je pad godišnje stope inflacije na 5,8%, što predstavlja smanjenje u odnosu na rujan 2023. kada je iznosila 6,7%. Ovaj pad je uglavnom posljedica značajnog smanjenja cijena energenata i proizvoda u sektoru hrane i pića nakon turističke sezone. Osim toga, cijene hrane su opale nakon što su proizvođačke cijene nekih poljoprivrednih sirovina i proizvoda u EU smanjene, što se s vremenom odražava na smanjenje maloprodajnih cijena hrane i pića na domaćem tržištu.
Trenutna godišnja stopa inflacije za cijene hrane, pića i duhana u Hrvatskoj iznosi 8,1% (u listopadu2023.), što je nešto više od prosjeka u eurozoni (7,5%). Razlika u rastu cijena između EU i Hrvatske se posljednjih mjeseci smanjuje. Također, primjećuje se blago snažniji rast međunarodno usporedivog harmoniziranog indeksa potrošačkih cijena, koji iznosi 0,2% mjesečno u usporedbi s prosjekom u eurozoni (+0,1%), zbog povećanja cijena usluga (0,4% u usporedbi s 0,0% mjesečno).
U sljedećim mjesecima se očekuje da će stopa inflacije pasti na razinu od oko 4,5% zbog slabljenja inflacije kod prehrambenih proizvoda, stabilizacije cijena nafte i drugih energenata, te zbog općeg smanjenja agregatne potražnje, što je najavljeno putem snažnog pada šestomjesečnih očekivanja prodajnih cijena u eurozoni.
Nakon godišnje inflacije od 8% ove 2023. godine, očekuje se da će u 2024. godini prosječna stopa inflacije iznositi oko 4%. Inflacija će i dalje biti nešto viša od prosječne stope u EU, što nije iznenađujuće, budući da su cijene usluga i dalje znatno niže za otprilike 30% u odnosu na europski prosjek. Unatoč smirivanju inflacije, nije potpuno obuzdana, s obzirom na iznimno brz oporavak stvarnih primanja zaposlenih ove godine, posebice u uslužnim sektorima te zbog izdašnih kolektivnih ugovora.