U 19. stoljeću, kada su Židovi bili pod represijom u mnogim dijelovima Europe, neki su Židovi pronašli utočište u znanosti i kulturi. Tako je na primjer, Albert Einstein, koji je rođen u Njemačkoj, bio je Židov koji je bio prisiljen emigrirati u Sjedinjene Države nakon dolaska nacista na vlast.
Poslije u 20. stoljeću, Židovi su opet i dalje bili nastavili biti pod represijom u nekim dijelovima svijeta. Na primjer, u Sovjetskom Savezu, Židovi su bili diskriminirani u mnogim zanimanjima. Opet, nitko ih nije sputavao kada su bili u znanosti i kulturi. Na primjer, Solomon Mikhoels, koji je bio ravnatelj Moskovskog židovskog državnog kazališta, bio je jedan od najpoznatijih Židova u Sovjetskom Savezu.
Danas, Židovi su još uvijek dobro zastupljeni među dobitnicima Nobelovih nagrada iako to više nije tih 40% iz pitanja. Na primjer, u prošloj godini, od 101 dobitnika Nobelove nagrade, 21 je bio Židov, a to je oko 20%, dakle duplo manje. Taj trend smanjenja udjela Židova među dobitnicima ove prestižne nagrade je vidljiv iz godine u godinu.