Matea, sam izraz "e-radna knjižica" znači da se tu radi o određenim strukturiranim podacima u elektroničkom obliku (nešto neopipljivo). Takav zapis se prikazuje na potvrdama i elektroničkom zapisu, a ne odnosi se na fizičkog nositelja podataka (kartica i sl.). Takvom potvrdom ili elektroničkim zapisom prikazuje se radno-pravni status osiguranika. Npr. kada poslodavac želi vidjeti prethodna razdoblja radnika to može ako mu radnik može dostaviti elektronički zapis ili potvrdu.
Dakle, dva su načina. Evo kako koristiti jedan, a kako drugi...
- Elektronički zapis - Da bi se napravio elektronički zapis potrebno je da podnositelj zahtjeva posjeduje pristup svojim osobnim stranicama u servisu e-Građanin. Elektroničkom zapisu može se pristupiti s korisničkih stranica servisa, a e-zapis se može podnositelju zahtjeva uputiti na e-mail adresu navedenu u online zahtjevu. Vjerodostojnost tog elektroničkog zapisa poslodavac može provjeriti preko internetskog servisa Zavoda, na temelju kontrolnih podataka kojima je opremljen.
-
Potvrda - Na zahtjev radnika (na šalteru Mirovinskog zavoda ili Zavoda za zapošljavanje) izrađuje se potvrda (na papiru). Potvrdu potpisuje i ovjerava radnik Zavoda. Pretpostavka za izdavanje takve potvrde je da se osoba na šalteru identificira osobnom iskaznicom i OIB-om.
Matea, nadam se da ti je sada jasnije.