Prodaja, shvaćeno sa stajališta marketinga, ima zadaću da proizvedenu robu donese na tržište i ostvari ponudu, proda robu kupcima i na taj način, razmjenom za novac, po tržišnoj cijeni, pokrije troškove i ostvari dobit (profit).
Nadalje, čin prodaje je vezan za čin kupnje. Ako netko nešto prodaje onda to nešto netko drugi istodobno kupuje. Stoga su prodaja i kupnja čin razmjene neke robe na tržištu. Prodaja kao funkcija, kao služba i kao politika postojala je prije negoli je nastala koncepcija marketinga. Njezina je zadaća oduvijek bila da ponudi kupcu proizvedenu robu, zatim da je razmijeni za novac, te putem nje ostvari dobit.
Saša Petar pak definira prodaju kao komunikaciju u prodajnom procesu koji se sastoji iz:
- prezentacije,
- pregovaranja i
- prodaje.
Da biste prodali ideju, prijedlog, zaključak, znanje, proizvod, uslugu ili nešto drugo, morate ih prezentirati tako da vašim sugovornicima bude razumljivo što im nudite. Zatim ćete pregovarati, budući da se početni ciljevi sugovornika mogu izrazito razlikovati. Ukoliko je sugovornik zadovoljan vašom prezentacijom i rezultatima pregovora, tada ćete i prodati ono što nudite (od poziva na kavu do rakete). To je uspješna prodaja!
Još da razjasnim i ovo... Mnogi ljudi misle da su prodaja i marketing isto. Ali nisu! Prodaja je jedna aktivnost cijelovitog marketinškog procesa.
Prodaja je motiviranje kupca na kupnju, ali ne trebamo zaboravti da je ona je u biti čin uvjeravanja ili utjecanja na kupca da kupi (zapravo na razmjenu vrijednosti - novca - za...) proizvod ili uslugu. Dvosmjerna komunikacija (između prodavača i kupca) je naglašena u marketing koncepciji i utječe na kontinuirano poboljšanje proizvoda.