Dina Kljajić u rubrici Internet od
Što je RED BUTTON i čemu služi i kako ih kontaktirati?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+10 glasa
Dario Barić od
odabran od Dina Kljajić
 
Najbolji odgovor

RED BUTTON je aplikacija za prijavu nasilja nad djecom. Radi u Republici Hrvatskoj. Ova app je razvilo Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) i dostupna je za besplatni download na Android i iOS uređajima.

Aplikacija RED BUTTON daje žrtvama nasilja mogućnost da anonimno prijave slučaj nasilja, ali nije za hitne slučajeve pozivanja policije!

Kako prijaviti slučaj? Imate tri načina prijave:

  1. Putem RED BUTTON aplikacije, koju treba prvo instalirati na mobitel, gdje korisnik aplikacije odabere vrstu nasilja koje je prijavio, a zatim unese potrebne podatke, uključujući ime nasilnika, mjesto i vrijeme događaja i druge relevantne informacije.
  2. Putem web stranice (ako nema app instaliran na mobitelu) korisnik web stranice RED BUTTON odabere vrstu nasilja koje je prijavio, a zatim unese potrebne podatke.
  3. Telefonom gdje možete nazvati besplatni broj 116 006 za pomoć i savjet volontera. Taj broj telefona pruža žrtvama i svjedocima slučajeva radnim danom od 8 do 20h informacije o njihovim pravima, emocionalnu podršku te ih upućuje na druge ustanove i organizacije koje pružaju stručnu pomoć (više o njima).

U sva tri slučaja - policija će provjeriti prijavu i poduzeti odgovarajuće mjere!

Ipak, dobro je znati... Ukoliko baš HITNO trebaš pomoć policije, nemoj onda slati poruku putem ove aplikacije. Ta aplikacija niti web nije za baš jako HITNE slučajeve! Ako trebaš hitno pozvati policiju, onda ju ipak odmah nazovi policiju na broj 192 ili preko 112 ili obavijesti neku odraslu osobu u koju baš imaš povjerenje.

+3 glasa
Arnela Abadžija od
prikazano od Znatko
Red Button je aplikacija hrvatske policije, koja je nastala 2013.godine i do tada je putem te aplikacija prijavljeno 2500 slučajeva nasilja nad djecom.

Ta aplikacija služi za prijavu nasilja nad djecom bilo da je to obiteljsko, vršnjačko, psihičko, fizičko, seksualno ili Internet nasilje.

Prijaviti može žrtva a može i treće lice. Kad se prijavljuje nasilje putem interneta potrebno je navesti web stranicu ili društvenu mrežu, ako postoji ime nasilnika ili njegov pseudonim, a poželjno je imati screenshoot

Kad se prijavljuje drugi vid nasilja nad djetetom koje nije Internet nasilje, onda postoji opcija ko prijavljuje: žrtva ili trece lice. Ako se klikne da prijavljuje žrtva tad u nastavku se opisuje do detalja sve o nasilju, sta se desilo, ko su sudionici, gdje se odigralo i žrtvi se objasne prava koja ima

Ako prijavljuje treća osoba tad ce iznjet sve što zna

Policija će odmah po primitku izić na teren, obavit razgovor s žrtvom, sa zlostavljačima... Ako treba nasilnike će uhapsiti ali će svakako žrtvu upoznat sa svojim pravima i solucijama i odaljiće nasilnike od žrtve tako da oni neće imati ni kontakt s žrtvom

Pod bludnim nasiljem nad licima ispod 15 godina se smatra i odnos makar i da je žrtva na to pristala ako je to učinila osoba koja je starija od žrtve 3 godine

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

1 odgovor 242 👀
1 odgovor 62 👀
Marina Malenica 05.11.2024. pitanje u rubrici Odnosi i veze od Marina Malenica
2 odgovora 424 👀
1 odgovor 147 👀
Znatko predstavlja

Blockchain tehnologije

Zagreb
14. - 16. 01. 2025.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Ući, rasti i poveži se!

Zagreb
22. 02. 2025.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.5k pitanja

25.2k odgovora

10.1k komentara

1.7k korisnika

...