Računi se kad-tad moraju platiti, a odgovornost je na strani dužnika koji ima obvezu plaćanja, ali i mogućnost reduciranja troškova.
- Ako imate pisani vjerodostojni trag kao što je izdani račun, izdana faktura, ugovor između dvije strane, ovjeren kod javnog bilježnika, itd. uvijek možete otići kod javnog bilježnika i zatražiti da pokrene proces vjerodostojnosti te naplate tj. kako biste pokrenuli na kraju ovrhu odnoseći te papire od javnog bilježnika na FINA-u. Proces može trajati par mjeseci i onda dolazi do ovrhe po računu ovršenika.
- Ako prva točka ne uspije prema Zakonima RH, možete pokrenuti parnicu na sudu sa dužnikom. Sve troškove parnice će snositi dužnik (ako izgubi parnicu tj. sudu se pokažu nepobitni dokazi da je on dužnik), no vjerojvniku će ovaj proces završiti kroz nekoliko godina. Do tada se samo treba nadati da dužnik neće u međuvremenu bankrotirati jer onda sudsko rješenje o ovrsi stvarno neće više imati smisla.
Kako biste ubuduće osigurali svoje poslovne procese da se siguno naplate, možete koristiti ovjereni ugovor kod javnog bilježnika koji je u svojstvu izravne ovršne isprave. Takva overa zna biti značajnije skuplja. Također, možete koristiti uslugu osiguranja potraživanja kod npr. Hrvatskog kreditnog osiguranja. Također postoje tvrtke koje se bave samo naplatom nedospjelih potraživanja kao što je npr. EOS Matrix.
Raspitajte se malo kod njih kako bi saznali detalje i kako se ubuduće bolje osigurati na domaćem tržištu poslovanja.