Prije nekoliko mjeseci održana je sedma Međunarodna konferencija o znanosti i istraživanju polova na Marsu. Već je od ranije poznato da na spomenutom planetu postoji led, no još uvije se ne zna točno koliko je star.
Znanstvenici ističu da Južni pol na Marsu postoji jako dugo, dok se Sjeverni pol stvorio u zadnjih pet milijuna godina. Tako da definitivno postoji naznaka života.
Istaknula je to i jedna od znanstvenica koja je sudjelovala na tom skupu, Britanka Jacqueline Campbell koja je istaknula da, ako postoji bakterijski život, on je u fazi mirovanja ili se metabolizira sporo.
Očekuje se kako bi se u budućnosti mogao poslati rover koji bi prelazio preko tih debelih ledenih naslaga koje su debele i do nekih 500-ak metara.
Međutim, postoje i oni koji sa stopostotnom sigurnošću vjeruju da je život pronađen. Jedan od njih je profesor emeritus na Sveučilištu u Ohiju, William Romoser, koji ističe da je pronašao dokaze života insekata i gmazova. Međutim, ostali znanstvenici potpuno su skeptični po tom pitanju, ističući kako profesor vidi samo ono što želi vidjeti.
U slučaju postojanja Marsovaca, to će najvjerojatnije biti mikroskopske bakterije. Jednom u budućnosti čovjek bi sigurno mogao kolonizirati spomenuti planet, međutim, planet je još uvijek nepristupačan. Dovoljno je izdvojiti usporedbu temperature na Marsu i na Antarktici, čak 125 stupnjeva Celzijevih u korist Marsa. Na to se može nadodati i Marsova atmosfera koju čini 95 posto ugljikovog dioksida.