Odmah na početku ćeš se morati razočarati- naše tijelo nije u mogućnosti "topiti" masno tkivo sa ciljanih mjesta. Iz tog razloga ne možeš "smanjiti" trbuh i istopiti masno tkivo ciljano s njega. Ovisno o našoj genetici i hormonima, masno tkivo skladištiti će se na razna mjesta. Tako su naprimjer "problematični" dijelovi tijela za žene stražnjica, bokovi i noge jer hormon estrogen uvjetuje skladištenje masti na tim dijelovima.
Sve što unosimo u organizam ima svoju kalorijsku vrijednost, a ako unosiš manje kalorija nego što trošiš, tj. ako si u kalorijskom deficitu, mršavit ćeš. Kad tvoje tijelo potroši zalihe glikogena, počet će uzimati masti za energiju, ali ti nažalost ne možeš ni na koji način utjecati na to hoće li mast doći s trbuha ili npr. leđa.
Super je stvar ako se odlučiš na promjenu prehrane i uključivanja više povrća i cjelovitih namirnica u svoj jelovnik, smanjit ćeš nadutost i izgubiti par kila vode pa ćeš bar vizualno postići svoj cilj! Šalu na stranu, probat ću ti napisati nekoliko jednostavnih savjeta kojima ćeš posljedično postići gubitak masnog tkiva, a samim time dobiti i pregršt zdravstvenih dobrobiti koje smatram važnijima nego "smanjiti trbuh". Zapravo ta mast koja je potkožna, u usporedbi s visceralnom koja okružuje tvoje organe, nije nikakav problem. Probaj na promjenu svoje prehrane i tjelovježbu gledati kao poklon sebi jer će ona to zaista i biti.
1. Izračunaj svoj TDEE, tj. ukupnu dnevnu energetsku potrošnju. Imaš raznih kalkulatora na internetu, a potrebno je samo navesti spol, godine, težinu, visinu i razinu aktivnosti. Ako ne znaš svoj postotak tjelesne masti samo preskoči taj dio. Naravno da broj koji dobiješ neće biti stopostotno točan i moguća su odstupanja, ali su super polazna točka za određivanje kalorijskog unosa. Broj koji si dobio označava broj kalorija koju trebaš unositi dnevno za održavanje tvoje trenutne tjelesne težine.
2. Oduzmi 10 do 20% od tog broja. Naprimjer, ako si dobio broj 3000, oduzimanjem 10% dobivaš broj 2700 i to je sad količina kalorija koju trebaš unositi dnevno kako bi postigao svoj cilj.
3. Instaliraj aplikaciju pomoću koje ćeš pratiti svoj dnevni unos kalorija, mislim da je najpoznatija MyFitnessPal, ali i njih je danas jako puno pa pronađi koja ti odgovara.
4. Opskrbi si frižider zdravim namirnicama i pokušaj isplanirati obroke. Uglavnom svi posegnemo za brzim i nezdravim rješenjima kad smo umorni ili u žurbi. Ako u tom trenutku posegneš za kolačima, a umjesto njih u frižideru stoje jabuke... razumiješ što želim reći. Također, postupno uvodi obroke jer nije poanta da se "ograničavaš" već uvodiš zdrave navike.
5. Probaj iskoristiti svaku priliku za kretanje, rekreaciju, vježbanje. Hodanje do posla, vožnja bicikla umjesto auta, šetanje prije spavanja.
I za kraj, molim te nemoj me krivo shvatiti. Ne mislim da moraš postati rob brojanja kalorija ili ovisiti o aplikacijama da bi postigao svoj cilj. Jednostavno, u današnje vrijeme uglavnom nismo svjesni koliko jedemo i što jedemo, a dugoročno to ima stvarno grozne zdravstvene posljedice. Nakon tjedan dana praćenja svog dnevnog unosa dobit ćeš osjećaj za to koliko jedeš i koje namirnice su bolji izvor makronutrijenata i ubrzo će to postati jedna zdrava navika. Najbitnije je da održavaš balans i umjerenost. Želim ti puno sreće i ravni utegnuti trbuh!