Nedostatak jasnog pravnog okvira za upravljanje i održavanje zgrada u Hrvatskoj dugogodišnji je problem s kojim se susreću građani Republike Hrvatske. Novim Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada nadležno Ministarstvo nastoji riješiti pravnu prazninu postojećeg Zakona te osigurati kvalitetnije održavanje stambenih i poslovnih objekata u cijeloj državi. Naravno, ovaj novi Zakon će se najviše primjenjivati u većim gradovima i u, naravno, najvećem - u Zagrebu.
Cilj promjene Zakona je uskladiti međuvlasničke odnose s pravnim normama, te onda definirati jasne kriterije za upravljanje zgradama, a to bi konkretno značilo sljedeće:
- Određivati će visinu i korištenje sredstava pričuve zgrade
- Definirati će prava, obveza i odgovornosti sljedećih glavnih aktera u zgradi:
- upravitelja,
- predstavnika suvlasnika,
- zajednice suvlasnika i
- samih suvlasnika.
- Uvodi se OIB oznaka/broj zajednici suvlasnika
- Definirati će se održavanje zajedničkih dijelova zgrade kao javnog interesa
- Omogućavanje da upravitelj zgrade ulazi u posebne dijelove zgrade radi održavanja ili otklanjanja kvara
Nedostatak jasnog pravnog okvira za upravljanje zgradama postao je još uočljiviji nakon potresa 2020. godine. Oštećene zgrade predstavljaju opasnost za sigurnost građana, te je njihovo održavanje postalo imperativ, a ove izmjene Zakona su odgovor na tu problematiku.
Ministar Bačić prilikom najave novog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada (2024.)
Ovaj Zakon bi nakon došošenja treba doprinijeti podizanju kvalitete stanovanja, efikasnijem ispunjavanju građevinskih standardam, uljepšavanju izgleda zgrada i životnog okoliša, efikasnijem upravljanju i održavanju zgrada, te provedbi Dugoročne strategije obnove nacionalnog fonda zgrada.
Osim toga, ovaj Zakon olakšava donošenje odluka o ugradnji dizala, što će poboljšati kvalitetu života starijim osobama i osobama s poteškoćama u kretanju. Nadalje, uvodi prekršajne kazne za upravitelje zgrade čime će se potaknut odgovornost za ispravno obavljanje dužnosti.
Sve u svemu, novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada značajan je korak za društvo u smislu rješavanja dugogodišnjih problema mnogih suvlasnika i stanara. Naravno da svi očekujemo da dovede do poboljšanja kvalitete stanovanja i životnog okoliša u Republici Hrvatskoj. Nadam se da će biti tako.