U hrvatskom računovodstvenom sustavu, amortizacija nekretnina obračunava se prema odredbama Zakona o porezu na dobit i Pravilnika o porezu na dobit. Prvo se određuje početna vrijednost nekretnine.
Ona uključuje kupovnu cijenu i sve troškove povezane s njenim stjecanjem i stavljanjem u upotrebu, kao što su porezi, troškovi pravnih usluga, troškovi prijenosa vlasništva i slični izdaci.
Zatim biramo kojom metodom ćemo računati amortizaciju:
Hrvatski računovodstveni standardi (HSFI) i Međunarodni standardi financijskog izvještavanja (MSFI) omogućuju primjenu nekoliko metoda amortizacije, ali najčešće korištene metode su:
- Linearna metoda (ravnomjerna amortizacija): Amortizacija se obračunava ravnomjerno tijekom korisnog vijeka trajanja nekretnine.
- Degresivna metoda: Primjenjuje veći postotak amortizacije u ranijim godinama korisnog vijeka trajanja.
Zatim je bitan korisni vijek trajanja koji se procjenjuje na temelju očekivanog trajanja upotrebe nekretnine. Za poslovne zgrade, tipični vijek trajanja može biti 20 do 40 godina, dok se za stambene nekretnine može koristiti dulji vijek trajanja. Hrvatski porezni propisi određuju maksimalne stope amortizacije koje se mogu koristiti za porezne svrhe.
Amortizacija se obračunava svake godine na temelju odabrane metode i korisnog vijeka trajanja.