Pozdrav,
Za razliku od nekih drugih stvari, za Internet točno znamo kako je nastao i što mu je pretača. Da bi vidjeli prvu naznaku rođenja nečega što će postati Internet ili dio Interneta moramo se vratiti u daleku 1950-tu godinu. U vrijeme poslje još jednog Velikog Rata u vrijeme kada cijeli svijet slavi - prvi pomaci se rade u znanstvenim laboratorijima u Francuskoj i Velikoj Britaniji.
Oni su radili na konceptu " packet networking" odnosno o razmjeni paketa inform acija između dva računala (ovo je i dan danas jedan od temeljnih koncepata Interneta). Ipak, Amerikanci po svojem ustaljenom običaju rade pravi progres - početkom 1960-tih američki US Department of Defense je izdao proglas da poziva i nagrađuje znanstvenike koji će ostvariti ovaj cilj i to je potaknulo projekt "ARPANET".
ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) pomalo zvuči misteriozno i opasno, ali to je u biti pretača Interneta. Stari djed. Tata Interneta. ARAPNET je radio unutar vojnih kompleksa i trebao je usavršiti komunikaciju između istih. ARAPNET je prvi koristio IP tj. Internet Protocol.
Prva poruka poslana preko ARPANET-a je poslana od strane Leonarda Kleinrocka iz University of California prema Stanford Research Institute-u! Sve do 1981. ARPANET je radio pomalo skriveno, od očiju javnosti. Tada se cijela stvar širi budući da je NSF ( National Science Foundation) radio na širenju IP-a te je zaposlio i dodatna super-računala radi širenja mreže.
Poslije 1989. godine, baš u susret velikom događanju (rušenje Berlinskog zida u Berlinu) počinju nicati poput gljiva - novi teleoperateri koji su dobili ARPANET tehnologiju i počeli su s komercijalnim širenjem. Već sredinom 90-tih godina - većina Amerikanaca zna što je Internet, a mnogi ga već imaju. Pojačavaju se vodiči poput ovog:
te reklame poput ove:
Neki od prvih ISP-ova tj. pružatelja usluga Interneta su bili: AOL, DELPHI, BIX, CompuServe te Prodigy, a nakon što su u igru ušle newsgrupe, e-mail, ftp i sve bolje web stranice - nije niti čudo da je danas Internet upravo to što i je!