Prvo ću napisati što je danas porez. Porez je zapravo oblik prisilnog davanja koji nameće država. Porez generalno nije namjenski usmjeren te nema izravnu protučinidbu. Ali ipak, postoje stavke što se porezom financira u državi. Sada evo i odgovora zašto moramo plaćati poreze? Moramo jer država porez uzima od fizičkih osoba i poduzetnika kako bi s prikupljenim novcem mogla financirati javne rashode za dobra i usluge kojima se koristi narod neke države gotovo svakodnevno. Javna dobra su:
- javno obrazovanje,
- javna zdravstvena zaštita,
- javna sigurnost na našim ulicama,
- održavanje prirodnih područja (parkova, šuma, ...),
- zaštita voda i zraka,
- muzeji, itd.
Povijesno gledano na poreze, oni su stari koliko i civilizacija. Gledajući tako kroz povijest, za vrijeme ratnih godina porezi su se vrtoglavo povećavali. U mirnodopsko vrijeme rijetko bi se vraćali na predratnu razinu. Tako bi kroz godine rasli.
Promatrajući udio poreza u BDP-u kroz dugi niz godina činjenica je da su porezi rasli za skoro 4 puta. Taj rast je opravdavan idejom socijalno osjetljive države, a posebno je bio izražen tijekom 60-tih godina 20-tog stoljeća (196x).
Svaka država nastoji primijeniti dobar porezni sustav na nekoliko bitnih načela:
- efikasnost,
- pravednost,
- izdašnost,
- jednostavnost i
- stabilnost.
Tu sad vidite da je složeno napraviti dobar porezni sustav jer se u praksi ta načela obično suprotstavljaju. Tako baš ni jedan porezni sustav neke države ne poštuje podjednako sva načela pa je normalno da se ljudi neke države pitaju zašto mi moramo plaćati TOLIKI porez ili možemo li plaćati niži porez.
Za kraj - vlast odlučuje o porezu, poreznim stopama, itd. No, kako vladu odnosno vođu naroda bira u demokracijama narod, indirektno kakav je narod takva je i vlast, pa na koncu takav (nam) je i porez.