Rezultati istraživanja „Europska inicijativa praćenja debljine u djece, Hrvatska 2021./2022. (CroCOSI)“, koje je predstavila prof. dr. Sanja Musić Milanović, pokazuju poražavajuće trendove u uhranjenosti djece u Hrvatskoj.
Prema najnovijim podacima, čak 36,1% djece u dobi od 8,0 do 8,9 godina u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu. Istraživanje je također otkrilo izražene razlike između spolova, pri čemu su dječaci izloženiji ovom problemu u većem postotku (38,5%) u odnosu na djevojčice (33,7%). Ovi rezultati pokazuju da se trend prekomjerne tjelesne mase i debljine u djece nastavlja povećavati, što predstavlja ozbiljan javnozdravstveni izazov.
Uspoređujući podatke po regijama, najmanja prevalencija prekomjerne tjelesne mase i debljine zabilježena je u Gradu Zagrebu (28,6%), dok je najveća bila u Panonskoj regiji (38,9%). Također, djeca iz obitelji nižeg socioekonomskog statusa imaju veću vjerojatnost da će biti izložena ovom problemu.
Osim informacija o prehrambenim navikama, istraživanje je također prikupilo podatke o tjelesnoj aktivnosti djece. Iako većina djece provodi preporučeni sat vremena ili više u aktivnoj igri, pandemija COVID-19 imala je negativan utjecaj na tjelesnu aktivnost, smanjujući vrijeme provedeno u aktivnosti kod otprilike trećine djece.
Prof. dr. Sanja Musić Milanović ističe važnost preventivnih mjera i sustavnog pristupa u borbi protiv debljine kod djece, naglašavajući da je potrebno djelovati na svim razinama kako bi se očuvalo zdravlje najmlađih i spriječile negativne posljedice debljine na dugoročno zdravlje i razvoj društva u cjelini.