Ulazak Hrvatske u NATO je bio bitan korak za ostvarivanje nacionalnih interesa, osiguranje sigurnosnih uvjeta i kontinuirani razvoj države. Nakon pobjede u Domovinskom ratu, Hrvatska je počela svoj put prema NATO-u, prepoznavši ga kao ključnog partnera za očuvanje mira i sigurnosti u euroatlantskoj regiji te kao zajednicu slobodnih i demokratskih država.
Proces pristupanja intenzivirao se nakon što je Hrvatska dobila pozivnicu za članstvo na NATO-ovom summitu u Bukureštu u travnju 2008. godine. Slijedili su pregovori i potpisivanje Pristupnog protokola 9. srpnja 2008. u Bruxellesu. Nakon ratifikacije u parlamentima država članica Saveza, Hrvatska je službeno postala članicom NATO-a 1. travnja 2009. godine, polaganjem ratifikacijskog dokumenta u Državnom tajništvu SAD-a. Hrvatska zastava podignuta je ispred sjedišta NATO-a u Bruxellesu 7. travnja 2009. godine.
Članstvo u NATO-u omogućilo je Hrvatskoj da ojača svoj međunarodni položaj u sigurnosnom, političkom i gospodarskom smislu. Hrvatska aktivno sudjeluje u donošenju odluka unutar Saveza, koje se donose jednoglasno, te u oblikovanju politika koje odražavaju hrvatske prioritete i interese. Kao članica NATO-a, Hrvatska je sudjelovala u misijama i operacijama te doprinosila jačanju odvraćanja i obrane na istočnom krilu Saveza. Osim toga, Hrvatska ispunjava svoje međunarodne obveze u stabilizaciji kriznih žarišta, koristeći znanja i iskustva stečena u Domovinskom ratu te razvijajući vlastite oružane snage.
Godina 2024. obilježava 15. obljetnicu hrvatskog članstva u NATO-u, dok Savez slavi svoju 75. godišnjicu postojanja.
Tekst: Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske