Redakcija u rubrici Djeca i roditeljstvo od

Trebaju li djeca o seksu učiti na nastavi ili na greškama?

Milan Šaljivđija od
a praksa?! mislim da ih to najviše zanima. mene je. u tim godinama. i više nego danas.‌

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+5 glasa
Dina Kljajić od

U hrvatskim školama seksualno obrazovanje se još uvijek provodi kroz međupredmetni predmet "Zdravlje", što dovodi do zastarjelog i nepotpunog pristupa temama seksualnosti i reproduktivnog zdravlja. Trenutni model se zasniva na medikalizaciji seksualnosti i konzervativnom pogledu na ovu temu, zanemarujući važne aspekte kao što su:

  • rodni stereotipi,
  • ravnopravnost,
  • postavljanje granica,
  • poštivanje različitosti,
  • ...

Iako Ministarstvo znanosti i obrazovanja podržava ovaj model, gradovi imaju veliku ulogu u pokretanju promjena i uvođenju sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja. To bi omogućilo učenicima da steknu potrebna znanja i vještine za donošenje odgovornih odluka o svom seksualnom zdravlju i dobrobiti.

Promjena modela seksualnog obrazovanja u hrvatskim školama nužna je za suočavanje sa zastarjelim i nepotpunim pristupom jer trenutni model ne nudi učenicima sveobuhvatno znanje o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, što može dovesti do štetnih posljedica. Onda je još problem promicanja rodne ravnopravnosti jer seksualno obrazovanje treba promišljati rodnu ravnopravnost i suprotstavljati se rodnim stereotipima, a tu je i razvijanje vještina za donošenje odgovornih odluka - učenici trebaju steći vještine za postavljanje granica, poštivanje različitosti i donošenje informiranih odluka o svom seksualnom zdravlju.

Uspješno suočavanje sa izazovima seksualnog zdravlja može se postići kroz bolje seksualno obrazovanje koje će pomoći učenicima da se lakše nose s izazovima kao što su:

  • seksualno zlostavljanje,
  • neplanirana trudnoća i
  • spolno prenosive bolesti.

Gradovi mogu pokrenuti promjenu kroz razvoj i implementaciju programa sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja. Ovi programi bi trebali uključivati teme kao što su:

  • rodni identitet,
  • seksualna orijentacija,
  • konsenzualnost,
  • kontracepcija i
  • prevencija spolno prenosivih bolesti.

Kod suočavanje s konzervativnim stavovima važno je voditi dijalog s roditeljima, vjerskim vođama i drugim čimbenicima kako bi se razumjeli i riješili eventualni otpori prema promjeni.

Nadalje, treba osigurati obuku za nastavnike jer oni najviše trebaju biti obučeni za predavanje seksualnog obrazovanja na način koji je:

  • senzitivan,
  • inkluzivan i
  • primjeren dobi učenika.

Uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u hrvatskim školama ključan je korak u osiguranju zdravlja i dobrobiti učenika! I onda tu dolaze gradovi koji imaju moć i odgovornost da budu pokretači ovih promjena i da osiguraju da učenici steknu znanja i vještine koje su im potrebne za donošenje informiranih odluka o svom seksualnom zdravlju.


Okrugli stol na temu ovog pitanja

Na spomenutom okruglom stolu što spominje Fatima Kapić u svom odgovoru održanom u sklopu kampanje #Zaštošutimo 3.0, Nataša Bijelić, stručna suradnica Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) ovako je odgovorila na ovo pitanje:

„Polovičnom smatramo verbalnu podršku Grada Zagreba za uvođenjem seksualnog obrazovanja u zagrebačke škole te upozoravamo da djeca i mladi nemaju vremena čekati da se vladajući odluče na konkretne poteze. Umjesto otezanja i ograđivanja, tražimo od Grada Zagreba rokove za formiranje stručne radne skupine koja će odmah krenuti s izradom kurikuluma i točnim datumom uvođenja istog u škole. Nastavit ćemo aktivno pratiti njihov rad te inzistirati na sveobuhvatnoj školskoj seksualnoj edukaciji utemeljenoj na znanstvenim činjenicama.”

Tamo je bio i Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba te je odgovorio ovako:

„Ono što će Grad Zagreb napraviti i prezentirati prije ljeta, je sveobuhvatni program u osnovnim i srednjim školama vezan za zdravlje. On će uključivati seksualno i spolno obrazovanje te povezane teme, ali i ostala pitanja koja su struka i mladi identificirali kritičnima za pitanje zdravlja djece i mladih.

Prije ljeta ćemo ga predstaviti, a onda početi i raditi. Ako sve bude kao što je planirano, to bi bilo sljedeće školske godine. No, nemojte to uzeti zdravo za gotovo jer moramo predstaviti cjelokupni plan.“

+1 glas
Fatima Kapić od
"Trebaju li djeca o seksu učiti na nastavi ili na greškama" je naziv teme o kojoj se govorilo za okruglim stolom u sklopu kampanje #zaštošutimo.

CESI (Centar za Edukaciju Savjetovanje i Istraživanje) je neprofitna feministička organizacija koja je govorila na tu temu za okruglim stolom. Ističu da se mladi o tome edukuju samo kroz temu zdravlja i da o tome uče s medicinske strane a ne uče o tome s druge strane - o tome što je prihvatljivo a što ne, o samopoštovanju,o emocijama, o tome što su posljedice, prevencijama, nasilju u partnerskim odnosima. Mladi o tome se edukuju na 1 sat godišnje. Podržavaju ideju da Grad Zagreb uvede seksualno obrazovanje u školski plan i program i da izrade kurikulume prije ljeta.

Jer mladi već u dobi od 14-15 godina već pokazuju rizično ponašanje i da mladi više nemaju vremena čekati da se tako nešto uvede kako bi se edukovali i kako ne bi napravili neke velike i rizične greške što može ostaviti posljedice i tjelesno i po psihu drugih. Više od polovice mladih doživljava neku vrstu seksualnog nasilja i to je sve zbog toga što je to i u društvu tabu tema i nešto o čemu je stid govoriti.

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

3 odgovora 1.4k 👀
5 odgovora 957 👀
2 odgovora 196 👀
1 odgovor 223 👀
2 odgovora 105 👀
1 odgovor 74 👀
Znatko predstavlja

Blockchain tehnologije

Zagreb
14. - 16. 01. 2025.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Ući, rasti i poveži se!

Zagreb
22. 02. 2025.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.5k pitanja

25.2k odgovora

10.1k komentara

1.7k korisnika

...