Redakcija u rubrici Poslovanje od

Koji su ključni projekti MOL Grupe kroz Odjel niskougljičnih i novih energija? #nafta #plin

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+8 glasa
Fatima Kapić od

MOL grupa ima novu organizacionu jedinicu Niskougljičnih i novih energija. Cilj MOL grupe kroz ovu jedinicu je da se smanji emisija CO2 i metana.

Ključni projekti MOL grupe za kroz ovaj novi odjel/ organizacionu jedinicu su:

  • Proizvodnja geotermalne energije koristeći naprednu tehnologiju i stručnost kao i prirodnu toplotu Zemlje pri proizvodnji obnovljive energije
  • Pilot projekat proizvodnje litija. MOL grupa će u Mađarskoj izvlačiti i testirati litij. Litij će vaditi kroz podzemne vode na mjestima gdje se vadi nafta i nakon vađenja litija vratiće podzemnu vodu
  • Hvatanje i skladištenje ugljen-dioksida. Ova metoda podrazumjeva da se iz atmosfere hvata CO2 koji izaziva loše posljedice i da se skladišti ispod zemlje. Tu metodu već isprobaju u Mađarskoj i Hrvatskoj. 
  • Smanjenje emisije metana. Tokom svog poslovanja MOL grupa nastoji da smanji i totalno eliminira emisiju metana
+6 glasa
Monika Kiris od

Ključni projekti MOL Grupe kroz Odjel niskougljičnih i novih energija

MOL Grupa, vodeća energetska kompanija u srednjoj i istočnoj Europi, nedavno je osnovala Odjel niskougljičnih i novih energija unutar svoje djelatnosti Istraživanje i proizvodnja nafte i plina, sa sjedištem u Zagrebu. Ovaj potez predstavlja značajan korak u predanosti MOL Grupe prema isporuci održivih energetskih rješenja.

Ovaj odjel fokusira se na smanjenje ugljičnog otiska i inovativne inicijative za obnovljivu energiju, baveći se izazovima održivosti i otvaranjem novih poslovnih prilika. Ključni projekti koje predvodi ovaj odjel uključuju:

Proizvodnja geotermalne energije

MOL Grupa koristi naprednu tehnologiju za iskorištavanje prirodne topline Zemlje, proizvodeći čistu i obnovljivu energiju. Dvije licence za geotermalna istraživanja dodijeljene su MOL-u u Mađarskoj, a dvije Ini u Hrvatskoj, čime se naglašava predanost održivim energetskim rješenjima.

Pilot-projekt proizvodnje litija

Prepoznajući važnost litija za električnu mobilnost, MOL Grupa pokreće pilot-projekt za istraživanje održivih metoda izvlačenja litija u Pusztaföldváru, Mađarska. Projekt će koristiti ekološki prihvatljive metode, koristeći podzemnu vodu koja se već vadi za proizvodnju nafte, te će nakon izvlačenja litija voda biti ponovno ubrizgavana u podzemlje.

Hvatanje i skladištenje ugljika (CCS)

MOL Grupa implementira CCS tehnologije za smanjenje emisija stakleničkih plinova, skladišteći ugljični dioksid pod zemljom. Trenutno se provode studije izvodljivosti za nekoliko lokacija u Mađarskoj i Hrvatskoj, te se vode razgovori s potencijalnim partnerima u CCS ekosustavu.

Smanjenje emisije metana

MOL Grupa poduzima mjere za smanjenje emisija metana u skladu s nadolazećim EU propisima. Koristeći napredne sustave nadzora i kontrole, tvrtka nastoji poboljšati operativnu učinkovitost i smanjiti utjecaj na okoliš.

Komentirajući pokretanje organizacijske jedinice Niskougljičnih i novih energija, Zsombor Marton, izvršni potpredsjednik Istraživanja i proizvodnje nafte i plina MOL Grupe, izjavio je: 

"Prepoznajemo potrebu za održivim energetskim rješenjima kako bismo odgovorili na izazove našeg vremena. U novim i netradicionalnim poslovnim linijama gradit ćemo na našem stoljetnom znanju i stručnom znanju o podzemlju, kako bismo doprinijeli naporima MOL Grupe za dekarbonizaciju utvrđenim u nedavno ažuriranoj strategiji kompanije „Shape Tomorrow“. Uspostava organizacijske jedinice Niskougljičnih i novih energija naglašava našu predanost ekološkoj odgovornosti. Uzbuđeni smo što krećemo na ovo putovanje prema održivijoj budućnosti.“

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

2 odgovora 600 👀
1 odgovor 261 👀
Znatko predstavlja

Blockchain tehnologije

Zagreb
14. - 16. 01. 2025.

KUPI ULAZNICU
Znatko predstavlja

Ući, rasti i poveži se!

Zagreb
22. 02. 2025.

KUPI ULAZNICU

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.5k pitanja

25.2k odgovora

10.1k komentara

1.7k korisnika

...