Dario Barić u rubrici Znanost od

U znanosti o informacijama... Koliki je omjer kratkoročnih i dugoročnih informacija?

  • Pod kratkoročne informacije smatram one kojima je vrijednost kratkog vijeka - da se dogodio negdje neki sudar, neka nesreća, vremenska prognoza, itd.
  • Pod dugoročne informacije smatram one koje imaju dugoročnu vrijednost - povijest, umjetnost, enciklopedija, ...
Možete li mi ovo izračunati?

Prijavite se ili registrirajte kako biste odgovorili na ovo pitanje.

2 odgovor(a)

+8 glasa
Goran Gonar od

Ja mislim ne postoji jednostavan i točan odgovor na pitanje o omjeru kratkoročnih i dugoročnih informacija. Ali postavio si zanimljivu tezu tj. pitanje! Problem ti je jedino što nešto što je za jednog čovjeka kratkoročno važno, za drugog može biti dugoročno. I obrnuto.

Mislim si i još da se vrijednost svake informacije mijenja s vremenom. Ono što nam je danas kratkoročno važno, možda sutra može postati važan dio povijesti. Meni bi bilo teško odlučiti kolika je "vrijednost informacije" jer ne postoji neki univerzalni i društveno prihvačeni način mjerenja.

Danas svi mi zahvaljujući internetu i društvenim mrežama, svakodnevno stvaramo ogromne količina kratkoročnih informacija. Vijesti o sudarima, vremenske prognoze, sportski rezultati i slično se šire među nama velikom brzinom. Većom nego ikada u povijesti. Istovremen, nazivimo ih opet - dugoročne informacije, poput onih koje se nalaze u enciklopedijama ili povijesnim arhivima, i koje obično imaju veću trajnost - one se čuvaju od davnina i dan danas se prenose s generacije na generaciju.

Zaključio bih ovo filozofsko pitanje odnosno odgovor koji ti dajem idejom da između kratkoročnih i dugoročnih informacija postoji dinamična ravnoteža. Jer kratkoročne informacije često postaju temelj za stvaranje novih dugoročnih informacija, a kako sam već napisao gore, istovremeno neke dugoročne informacije mogu s vremenom izgubiti ili postati manje relevantne. I zato ti, nažalost, nemam izračun koji tražiš.

Dario Barić od
Nadao sam se onda barem nekoj formuli, dragi Gorane. Nešto matematički smislenije...‌
+5 glasa
Marina Malenica od
uređen od Marina Malenica

Možda da preoblikujemo "kratkotrajna informacija" u vijest? Teoretski kratkotrajna informacija može biti sve ono što zaprimamo osjetilima, pa onda možda i naše misli.

U tom slučaju bi nemjerljivo puno više bilo kratkoročnih, čak i ako izuzmemo informacije koje ne pamtimo (npr. hodanje sa stanice prema kući) i brojimo samo ono što je nama značajno (npr. prvi poljubac, što smo sve doživjeli kroz lekcija u autoškoli i kakva je na dodir mačja dlaka).

A kad gledamo događaje koji su dovoljno bitni da bi bili vijesti - tu čak postoji i formula. Od sedam čimbenika vijesti, poželjno je da ih događaj ima što više.

To su: 

  • Pravovremenost (da nije zakašnjelo)
  • Aktualnost (npr. sad povezano s američkim izborima)
  • Novost (prije nismo znali za to ili imamo neke nove informacije)
  • Relevantnost (za ciljanu publiku medija, npr. penzionere)
  • Blizina (ako smo u Hrvatskoj, nećemo izvještavati o američkim izborima koliko izvještavaju tamo)
  • Točnost
  • Govori o važnim stvarima/ osobama (za penzionere možda dr. Oz)

No računica za kratkoročne vs. dugoročne informacije i dalje ne postoji. Ovako logikom, čini mi se da kratkoročnih vijesti ima više. Od njih je povijest i sazdana. Svaki dan ih doživljavamo na pretek i sad se to može pomnožiti sa svakom državom, ili mjestom koje ima medij (ajmo reći da bi preko pretrage medija najbolje provjerili koliko događaja ima, iako to i dalje nije sve).

Nije svaka vijest dovoljno bitna da uđe u povijest, ali opet treba razjasniti na čiju povijest mislimo. "Povijest ispisuju pobjednici" upravo preko udžbenika, enciklopedija i umjetnina koje veličaju njihove uspjehe. Na sreću, ne pale svi pobjednici knjige čije dugoročne informacije ne idu njima u prilog. Zato imamo dokaze i o tome.

Nino Marić od
A koja je to matematička formula?

Inače, pola teksta ti je sivog fonta - što je okej ali onda imaš pola fonta crne boje - što izgleda malo onako.‌
Marina Malenica od
Zanimljivo... do toga je što sam ove kriterije prvo pobrojala na Wordu. Budem izjednačila sad, tnx

Za matematiku, tu je samo zbrajanje (max je 7) tih kriterija, ostalo ne vidim kako bi imalo smisla s obzirom da imamo bezbroj kratkoročnih događaja (tipa jedan sudar pomnožen svim sudarima diljem svijeta i brojem dana u kojem su se pojavljivali) i samo jednu putanju povijesti ovih dugoročno bitnijih‌

Možda Vas zanimaju i ova pitanja...

2 odgovora 274 👀
1 odgovor 819 👀

Medijska platforma Znatko

NAJNOVIJE VIJESTI

Impressum | Znatkova redakcija

15.7k pitanja

25.5k odgovora

10.2k komentara

1.7k korisnika

...