U mnogim EU zemljama i gradovima drveće i zelenilo se pravilno održavaju, radi se po pravilima struke i ne krešu se troškovi održavanje drveća i zelenila.
To podrazumijeva činjenicu koju neki gradovi teško prihvaćaju, a to je da kvalitetno održavanje stabala košta, zahtijeva kvalitetne i stručne ljude i nije besplatno. To znači i da u gradskom proračunu treba naći mjesto ne samo za sadnju novih stabala, već za kvalitetnu sadnju kvalitetnih novih stabala, a potom i za kvalitetno i redovno održavanje tako posađenih stabala, kroz barem tri nastupajuće godine nakon sadnje. Nije dobro za buduće naraštaje i održivost urbanih stabala danas saditi treću klasu sadnica stabala, u loše pripremljenu zemlju, bez dovoljno hranjivih tvari, zaboraviti staviti u troškovnike zalijevanje, okopavanje, plijevljenje, premazivanje zaštitnom bojom protiv sunco-žara, kvalitetnu zaštitu od povreda kore nitnim trimerom i kosilicama te kvalitetno koljenje sadnice.
Uz to gradovi olako vrše razne iskope za komunalnu infrastrukturu preko korijenja stabala, oštećujući ih nepotrebno. Stabla tijekom svoje evolucije nisu razvila zaštitu od oštećivanja korijena bagerima i buldožerima, jer su mirno rasla sve do relativno nedavno. Stoga, kada je korijen ozlijeđen, u stablo ulaze razne bolesti, patogene gljive i štetnici. I što se onda obično dešava, za nekoliko godina dolazi do pada trule grane na nečiji auto, izvale stabla na kuću ili slično, a sve to zbog trulog i oštećenog korijena. Naravno, sušenjem grana, osim zdravlja, stablo i estetski gubi vrijednost. Dolazi do nepotrebnih troškova preranog odstranjivanja grana, preranog rušenja takvog trulog stabla, skupog odvoza drvnog otpada, vađenja panja.
I na kraju, dolazi do skupe nabave i sadnje zamjenskog stabla, koje je daleko manje od onog koje je tu prije raslo, a koje je moglo doživjeti zdravu starost da smo ga bolje čuvali i njegovali.